Kardiyovasküler hastalığı nedeniyle hastaneye yatan bireylerin malnutrisyon durumları ile hastane malnutrisyonunun yatış sürelerine etkisi
Determining malnutrition status of individuals hospitalized with cardiovascular diseases and effect of hospital malnutrition on length of stay
  1. Tez No: 401209
  2. Yazar: MÜJGAN ÖZTÜRK ARIKBUKA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ YÜCECAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yakın Doğu Üniversitesi
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu araştırmada kardiyovasküler hastalığı nedeniyle hastaneye yatan 65 yaş üstü bireylerin beslenme durumunun değerlendirilmesi, beslenme durumunun hastanede kalış süresine, antropometrik ölçümlere, vücut kompozisyonlarına, kan bulgularına ve besin tüketimine etkisinin saptanması, hastanede kalınan süre içerisinde beslenme durumundaki değişimin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Kardiyoloji ve Kalp Damar Cerrahisi servislerinde 3 günden uzun süre yatan 65 yaş üstü 211 hasta üzerinde yapılmıştır. Hastaneye yatış sırasında hastaların tam Mini Nutrisyonel Değerlendirme (MND) ile beslenme durumu değerlendirilmiş, vücut ağırlığı, boy uzunluğu, Üst Orta Kol Çevresi (ÜOKÇ), baldır çevresi ve Biyoelektrik Empedans Analizi (BIA) ile vücut kompozisyonu ölçülmüş, albümin, toplam protein, hemoglobin, hematokrit ve lenfosit sayısı değerleri dosyalarından kaydedilmiştir. Ayrıca hastaların yatış sırasında bir günlük besin tüketimi sorgulanarak 7 günde bir bu uygulama tekrarlanmıştır. Hastalar taburcu oldukları gün tam MND ile beslenme durumları tekrar değerlendirilirken, tüm antropometrik ölçümleri ve vücut kompozisyonu ölçümleri tekrarlanmış, hastaneden çıkış sırasında kan bulguları dosyalarından kaydedilmiştir. MND ile hastaların yatış sırasında % 8.50'sinin malnutrisyonu, % 43.10'unun malnutrisyon riski, % 48.30'unun ise beslenme durumunun iyi olduğu saptanmıştır. Kalp damar cerrahisi operasyonu geçiren bireyler ile diğer kardiyovasküler hastalığı olan bireyler kalp yetmezliği olan bireylerle karşılaştırıldığında kalp yetmezliği hastası olmanın hastaneye yatışta malnutrisyon riskini 2.84 kat artırdığı bulunmuştur (p=0.005). Hastaların % 64.50'sinde hastanede kaldıkları sürede kilo kaybı olduğu saptanırken, hastaneye yatış sırasında MND ile malnutrisyon riski ve malnutrisyon varlığı tespit edilen bireylerin hastanede kalış süresinin beslenme durumu iyi olan bireylerden daha uzun olduğu tespit edilmiştir (p=0.000).
Özet (Çeviri)
This study is planned and applied to analyze nutritional status of 65 + years old patients hospitalized with cardiovascular diseases, to identify the effect of nutritional status on anthropometric measurements, body composition, blood tests, dietary intake and length of stay and also to assess the alteration of nutritional status during hospital stay. Two hundred and eleven 65+ years old patients hospitalized in Dr. Burhan Nalbantoğlu State Hospital's cardiology and cardiovascular surgery wards more than 3 days, were included in the study. On admission body weight, height, middle upper arm circumference (MUAC) and calf circumference were measured and body composition was assessed with Bioelectrical Impedance Analysis (BIA) technique while albumin, total protein, hemoglobin, hematocrit and lymphocyte count were recorded from the patients files. Furthermore nutritional status was assessed with full Mini Nutritional Assessment (MNA) and 24 hour recall was administered also at admission. The administration of 24 hour recall was repeated every seven days of hospitalization. All types of anthropometric measurements, body composition analysis, blood test records and MNA were repeated at discharge from hospital. According to full MNA, 8.5 % of patients were malnourished, while 43.10 % at malnutrition risk and 48.30 % were well nourished at admission. Having heart failure increases malnutrition risk 2.84 times when compared to patients having cardiovascular surgery and other cardiovascular diseases (p=0.005). Patients who were accepted malnourished or at malnutrition risk had longer hospital stay compared with the well-nourished ones (p=0.000). In addition to this, 64.50 % of patients lost weight during hospital stay.