The impact of rapid technological changes on employment and inequality: The case of Turkey
  1. Tez No: 401446
  2. Yazar: ESAT AKTAŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. .
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Kamu Yönetimi, Sosyal Hizmet, Science and Technology, Public Administration, Social Work
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of London - London School of Economics and Political Science
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Teknoloji, artan hızı ile yarattığından daha fazla işi yok ediyor gibi görünmektedir. Bu çalışma, hızlı teknolojik değişimlerin istihdamın niteliğine ve niceliğine olan etkileri ile spesifik sosyal anlamlarını analiz etmeye çalışır. Bu amaçla, Türkiye örnek inceleme olarak ele alınmakta, otomasyon ve süreç yeniliklerinin ne ölçüde işsizliğe neden olduğu, eşitsizlikleri derinleştirdiği ve teknolojinin bu türden etkilerinin, daha fazla“decommodification”(emeği meta olmaktan çıkarma politikaları) için, ne ölçüde gerekçe teşkil edebileceği sorgulamaktadır. Bu sorulara, literatürdeki ilgili tezlerin ve tartışmaların, istatistiki verilerin ve daha önceki ampirik araştırmaların sonuçlarının derinlemesine analizi ve ayrıntılı değerlendirilmesi ile yanıtlar aranmıştır. Çalışma ile teknoloji nedeniyle işten çıkarılmış işçilerin yeniden istihdamı konusunda ekonomistler tarafından önerilen piyasa mekanizmalarının etkisizliği ile ilgili kanıtlar bulunmuştur. Bu sonuç aynı zamanda, artan ticaret serbestisi karşısında, özellikle teknoloji geliştirme konusunda sorunlu olan ve büyümesi ithal teknolojiye dayalı olan Türkiye gibi ülkelerin teknolojik işsizlik ve teknolojik eşitsizlik risklerine daha açık olduğunu göstermektedir. Bu süreçte, primsiz ve hak temelli sosyal koruma programlarının eksikliği, insanları teknolojinin dinamizmi ile doğal olarak çatışma riski bulunan geleneksel sosyal koruma mekanizmalarına daha çak bağımlı hale getirmektedir.
Özet (Çeviri)
Technology, with its increasing speed, seems to eliminate more jobs than it creates. This study attempts to analyse the impacts and the specific social implications of rapid technological changes on quantity and quality of employment. In doing so it takes Turkey as a case study and questions to what extent automation and process innovations causes unemployment and exacerbates inequalities; and to what extent their effects can constitute a justification for more de-commodification. These questions are explored through a detailed evaluation of related arguments and debates in the literature, as well as in-depth analysis of statistical data and the results of previous empirical researches. It finds some evidence about the ineffectiveness of absorptive mechanisms suggested by economists in reemploying displaced workers due to technology. This result also suggests that in the face of growing liberalisation, particularly some countries, where development of technology is problematic and the growth is mostly based on imported technology, like Turkey, are more vulnerable to the realities of technological unemployment and technological inequality. In this process, the absence of non-contributory, right based social protection renders people reliant more on traditional institutions that are inherently uncomfortable with the dynamism of technology.