Endüstri 5.0 ve dijital kentleşme sürecinde toplumsal cinsiyet eşitliği politikalarının analizi; Türkiye, İstanbul için önermeler
Analysis of gender equality policies in the process of industry 5.0 and digital urbanization; suggestions for Turkiye, İstanbul
  1. Tez No: 863648
  2. Yazar: DİLAY KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE AYATAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Şehir Planlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Küresel olarak yaşanan salgınlar, iklim krizleri, ekonomik buhranlar, jeopolitik güç savaşları ve istihdamdaki dönüşümlerle ülkeler arası rekabet ortamının artması; ülkelerin kendileri için geleceğe yönelik yenilikçi, sürdürülebilir, yüksek teknolojili ve dirençli kent yapısına sahip olma ihtiyaçlarını doğurmuştur. Endüstri 5.0 veya Toplum 5.0 ile sunulan süper akıllı bir toplum geleceği fikri, insanı merkeze alarak yüksek teknolojili dönüşümü hedeflemektedir. Hem toplum yapısına hem de endüstriyel alana adapte edilmesi planlanan dönüşüm fikrinde, insanların merkeze alınmasıyla diğer endüstriyel devrimlerden farklılaşmıştır. Kentlerdeki yaşamın her geçen gün artıyor olması; teknolojik araçların kullanımıyla yenilikçi ve hızlı değişimleri gerçekleştirmiş ve kentsel hizmetlere akıllı sistemlerin adaptasyonunu hızlandırılmıştır. Sürdürülebilir kent oluşumlarının içerdiği kentsel temel hizmetlere erişim eşit olmadığında; kent yapısında dijitalleşme ile temel hakların korunamaması ve toplumsal kutuplaşmanın artması kentsel alanda artacaktır. Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları ile küresel olarak toplumsal sorunların çözülmesi ve sürdürülebilir kentlerin oluşturulması hedeflenmektedir. Sürdürülebilir kentleşmenin gerçekleştirilmesinde yerel yönetimlere oldukça önemli görevler düşmektedir. Kentsel yaşam kalitesini belirleyen temel insani haklar, sürdürülebilir şehirler ve topluluklar (SKA 11) ile toplumsal cinsiyet eşitliği (SKA 5) hedeflerinin alt göstergelerinde mevcuttur. İnsanların temel haklarına erişimi, toplumsal cinsiyet eşitliğine dayalı kentsel yaşam kalitesi koruma altına alındığında sağlanabilir. Birleşmiş Milletlerin raporlarında da vurgulandığı şekliyle sürdürülebilir kentleşme ile toplumsal cinsiyet eşitliğinin bir bütün olarak ele alınması gerekmektedir. Endüstri 5.0 fikrinde, sanal ve gerçek alanların birleştirilmesiyle kentsel yaşamın her aşamasında insan-makine ilişkileri geliştirilecek ve insan-insan ilişkileri değişim geçirerek yeni toplumsal bağlantılar kurulacaktır. Bu arka planda çalışmanın amacı; Endüstri 5.0'a geçiş sürecinde sürdürülebilir kentleşme hedefleri kapsamında toplumsal cinsiyet eşitliği politikalarını analiz etmek ve ülkemiz özelinde İstanbul kenti için mevcut akıllı kentleşme ve yerel eşitlik eylem planlarına öneriler sunmaktır. Araştırma kapsamında ortaya konulan temel hipotezler; sürdürülebilir kentleşmenin tam olarak sağlanması için toplumsal cinsiyet eşitliğinin öncelenmesi gereği ve Endüstri 5.0 geleceğinin temsil ettiği dijital kentlerde toplumsal cinsiyet eşitliğinin sürdürülebilir kentleşmede belirleyici olmasıdır. Araştırma üç adımda kurgulanmıştır. İlk aşamada; Endüstri 5.0, sürdürülebilir kentleşme ve toplumsal cinsiyet eşitliği kavramları Scopus veri tabanı üzerinden ve ülkelerin ulusal ve uluslararası raporlarını dikkate alarak inceleme yapılmıştır. Mevcut veriler VOSviewer kullanılarak bibliyometrik analiz yapılmıştır. Bu analizin temel bulguları, Endüstri 5.0'ın gerçekleştirilmesinin sürdürülebilir kentleşmenin sağlanmasına dayandığı ve sürdürülebilir kentleşmenin gerçekleştirilmesinin ise toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasını temel aldığı çıkarımına varılmıştır İkinci aşamada sürdürülebilir akıllı kentlerin, dijitalleşmiş kent yapısıyla nasıl bağ kurduğu değerlendirilmiştir. Küresel olarak en geniş sürdürülebilir kentleşme endekslerine sahip olan Arcadis“Sürdürülebilir Kentleşme Endeksleri”nden ve akıllı kentleşme endekslerinin araştırıldığı IMD“Akıllı Kentler Endeksi”raporları incelenmiştir. Yapılan incelemeler sonucunda sürdürülebilir kentleşmenin dijital sistemlerin kullanımı ile ilerleyişinin gelişimindeki sorun ve fırsatlar değerlendirilmiştir. Üçüncü ve son aşamada, Arcadis ve IMD indekslerinde sıralamaya giren en başarılı 5 kent ve ülkemizden sürdürülebilir kentleşme indeksi sıralamalarında yer alan tek ilimiz İstanbul incelenerek, İstanbul kentimizin gelecek politika ve planlarına referans olabilecek izlence sıralaması ve öneriler geliştirilmiştir. Seçilen kentlerin boşluk analizini gerçekleştirirken her kentin sürdürülebilir kentleşme ve toplumsal cinsiyet eşitliği verileri kentlerin ulusal dillerinde ve uluslararası dil olan İngilizce dilinde araştırmalar yapılmıştır. Bu verileri kullanarak gerçekleştirilen boşluk(gap) analizinde; sürdürülebilir kentleşmeyi sağlamak için tanımlanan ve kent planlamanın temel ilkelerinin (açıklık ilkesi, esneklik ilkesi ve geniş kapsamlılık ilkeleri) kentsel boyut içerisinde sırasıyla kapsayıcılık, yenilikçilik ve dijitalleşme ilişkileri ile karşılaştırılmalı değerlendirilmiştir. Toplumsal cinsiyet eşitliğinde ise bu kavramlar sırasıyla“geliştirici, dönüştürücü ve önleyici”politikalar olarak ele alınmıştır. Sonuç olarak araştırma kapsamında detaylı olarak sürdürülebilir kentleşme ve toplumsal cinsiyet eşitliği verilerinin değerlendirildiği altı kentin (Londra, Zürih, Singapur, Stokholm, Kopenhag ve İstanbul) yıllara göre sürdürülebilir kentleşme endekslerindeki sıralamalarının değişiklik gösterdiği, fakat toplumsal cinsiyet eşitliğini en çok sağlayabilen kentlerin (Stokholm), sürdürülebilirlik kentleşme sıralamalarında yerini üst sıralarda korudukları anlaşılmıştır. Endüstri 5.0 ile birlikte artan dijitalleşme kentleri sürdürülebilir akıllı kentleşme politikalarına yönlendirmektedir. Sonuç olarak, sürdürülebilir kentleşme ve toplumsal cinsiyet eşitliği sıralamalarında son sıralarda yer alan İstanbul kentimizin gelecek kentleşme politika ve planlarında dikkate alınması önerilen dört adımdan oluşan bir izlence önerilmiştir. Bu izlencenin başarı ile uygulanması toplumsal cinsiyet eşitliğine dayalı verilerin şeffaflık ilkesi temeliyle paylaşılmasına da imkan verecektir. Yanı sıra, eşitlik yasalarının ve uygulamalarının düzenli olarak denetlemesini yapacak“fırsat eşitliği ofisleri”ve“toplumsal cinsiyet eşitliği ofisleri”nin kurulması, dijital becerilerin geliştirilmesi ile bu konudaki gelecek çalışmalara kentsel planlama anlamında yön verecek çıktılar elde edilmiştir. Araştırmanın sonuç ve önerilerinin kent planlama disiplini ilgisi içinde yönlendirici bir katkısı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Global epidemics, climate crisis, economic depressions, geopolitical power struggles and transformations in employment increase the competitive environment between countries; It has created a need for countries to have innovative, sustainable, high-tech and resilient urban structures for the future. The idea of a super smart society future presented by Industry 5.0 or Society 5.0 aims at high-tech transformation by putting people at the center. It differs from other industrial revolutions by placing people at the center of the transformation idea, which is planned to be adapted to both the social structure and the industrial field. Life in cities is increasing day by day; With the use of technological tools, innovative and rapid changes have been achieved and the adaptation of smart systems to urban services has been accelerated. When access to urban basic services included in sustainable city formations is not equal, in the city structure; It is predicted that the failure to protect fundamental rights that may increase with digitalization may lead to an increase in access problems and social polarization. The Sustainable Development Goals aim to solve global social problems and create sustainable cities. Local governments have very important duties in achieving sustainable urbanization. Fundamental human rights that determine the quality of urban life are included in the sub-indicators of the sustainable cities and communities (SDG 11) and gender equality (SDG 5) targets. With gender equality; Sustainable urbanization can be achieved by ensuring people's access to their fundamental rights and protecting the quality of urban life based on gender equality. It is understood that sustainable urbanization and gender equality need to be addressed as a whole. In the idea of Industry 5.0, by combining virtual and real spaces, humanmachine relations will be improved at every stage of urban life and human-human relations will change and new social connections will be established. The purpose of working in this background; To analyze gender equality policies within the scope of sustainable urbanization goals in the transition to Industry 5.0 and to offer suggestions for existing smart urbanization and local action plans for the city of Istanbul in our country. The main hypotheses put forward within the scope of the research are; In order to fully ensure sustainable urbanization, gender equality must be prioritized and that gender equality is a determinant in sustainable urbanization in the digital cities represented by the Industry 5.0 future. At the beginning of the research, a comprehensive literature review was carried out on the concepts of Industry 5.0, sustainable urbanization and gender equality. In the literature review; In addition to the Scopus database, national and international sources were examined. As a result of the available information obtained, it has been concluded that the realization of Industry 5.0 is based on ensuring sustainable urbanization and ensuring gender equality in the realization of sustainable urbanization. However, although the link between industry 5.0 and sustainable urbanization is clearly seen in the concept map from the bibliometric analysis method made with the information obtained from the literature review, it has been understood that the link between gender equality and other concepts cannot be clearly seen, and is only linked to the goal of sustainable development goals. In the next part of the research, how sustainable smart cities connect with the digitalized city structure was evaluated. In order to evaluate the connections between the urban structure, which is becoming digital every day, and the sustainable smart city structure; Arcadis“Sustainable Urbanization Indices”, which has the largest sustainable urbanization indices globally, and IMD“Smart Cities Index”reports, where smart urbanization indices are investigated, were examined. Since there is no research on digitalized city structures as a whole as sustainable and smart city indices, Arcadis and IMD data were accessed and examined separately. How our current cities address gender equality in sustainable urbanization is compared with the most successful cities ranked in the Arcadis and IMD indexes and Istanbul, the only city in our country that is included in the sustainable urbanization index rankings. In order to perform a gap analysis of the selected cities, sustainable urbanization and gender equality data of each city were researched in the national languages of the cities and in the international language English. In the gap analysis carried out in the last part; sustainable urbanization and gender equality actions; They were evaluated in separate ways depending on the urban dimension and political participation dimension. In order to ensure the principles of openness, flexibility and comprehensiveness, which are the basic principles of urban planning; Urban dimension within sustainable urbanization is as follows; The relationship between the principle of openness and inclusiveness, the principle of flexibility, innovation and comprehensiveness has been addressed with digitalization. In gender equality, these concepts are discussed as“developing, transformative and preventive”, respectively. During the research, it was observed that almost all of the cities are trying to achieve sustainable urbanization through smart urbanization. It is understood that cities provide policies that will enable citizens to use digital systems while ensuring the adaptation of smart systems to urban basic services. Digitalized cities are emerging as smart systems are intensively adapted to urban life. While the digitalization of cities inevitably occurs, the goal of sustainable smart urbanization by putting people at the center with Industry 5.0 is important. While the use of technology increases to ensure sustainable urbanization; Achieving gender equality still depends on ensuring basic urban rights. Unfortunately, the city that is fully egalitarian in gender equality does not exist globally; Even in the most egalitarian city, it is seen that women generally remain in the background. The main factor that causes women to remain in the background is the continuation of social norms from the past, causing women to be less visible in employment and participation in the city. It has been observed that some cities have established equality and equal opportunity units in order to control their equality systems. Failure to ensure equality of opportunity will result in disadvantaged city residents not being able to obtain their rights. Although the need for constant data sharing with digital systems is thought to have a positive impact where inequality exists, it may cause the needs of individuals with low visibility to be ignored. Although it is not possible to show the sharing of data transparently in terms of the protection of personal data; the effectiveness of the plans or policies determined by cities can be achieved with access to accurate and comprehensive data. During the research, cities generally focus on employment participation, the rate of women in senior positions and education. When the data of cities is accessed; It has been observed that data such as access to housing and transportation and equal opportunities in education are not included much. In the light of the findings, the challenges and opportunities that the sustainable smart city and society structure of the future will face are evaluated. It has been observed that the sub-indicators of gender equality are not included in the sustainable smart urbanization plans in the current plans and policies of the cities. The importance of gender equality in the development of sustainable smart cities is an undeniable fact. It has been concluded that in order to ensure the continuity of sustainable cities of future countries, the focus is on increasing the adaptation of smart systems or adapting digital systems to the city in sustainable smart city formations. In order to ensure humanhuman equality in the digitalized city and society structure, urban planning principles must be“fair, sustainable and inclusive for everyone”by ensuring the principle of generality. It has been observed that the development rankings of existing sustainable cities may vary over the years, but the cities that rank high in ensuring gender equality maintain their top positions in the sustainability urbanization rankings. In the period after the announcement of Industry 5.0, the systems of cities; It has been understood that, beyond ensuring compliance with sustainable urbanization sub-indicators, they aim to expand the use of digital systems in all areas of urban services. Although our city of Istanbul is much lower than other cities in the rankings, it is seen that it has the most intense plans and strategy programs. As a result, the rankings of the six cities (London, Zurich, Singapore, Stockholm, Copenhagen and Istanbul) in which sustainable urbanization and gender equality data were evaluated in detail within the scope of the research, in sustainable urbanization indices vary from year to year, but the cities that can provide the most gender equality (Stockholm) It has been understood that they maintain their place at the top of the sustainability urbanization rankings. Increasing digitalization with Industry 5.0 directs cities towards sustainable smart urbanization policies. As a result, a program consisting of four steps has been proposed to be taken into consideration in the future urbanization policies and plans of Istanbul, which ranks at the bottom of the sustainable urbanization and gender equality rankings. Successful implementation of this program will also allow data based on gender equality to be shared on the basis of the principle of transparency. In addition, the establishment of“equal opportunity offices”and“gender equality offices”that will regularly audit equality laws and practices, and the development of digital skills have yielded outputs that will guide future studies on this subject in terms of urban planning. The results and recommendations of the research will have a guiding contribution to the urban planning discipline.