Teknolojinin işsizlik ve istihdam üzerine etkileri: Türkiye örneği
The technology effects on unemployment and employment: The case of Turkey
- Tez No: 407269
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM ÖZTÜRK ÇETENAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Dünya hızla değişmektedir. Bunun en önemli sebebi teknolojidir. Teknolojik gelişim ve değişim son 300 yılda hızlı bir süreç geçirmiştir. Özellikle son 50 yılda inanılmaz bir hıza ulaşmıştır. Teknolojik gelişim ve değişim insanlık tarihi boyunca sürekli devam etmiş, Rönesans ile birlikte bilimden daha da fazla yararlanmaya başlamıştır. Bu sayede tarım ağırlıklı bir ekonomi giderek sanayi ekonomisine dönüşmüştür. Bu dönüşüm emeğin niteliğini de değiştirmiştir. Önceleri tarım sektöründe çalışan insan artık sanayi sektöründe çalışmaya başlamıştır. 19. yüzyıl sonlarıyla birlikte emeğin verimliliğini ve çıktı miktarını arttırmanın yollarını araştırmak için Ar-Ge laboratuvarları kurulmuştur. Günümüzde ise Ar-Ge‟nin en temel amacı yeni ürünler ortaya çıkarmaktır. Geçen bu süreç içerisinde Ar-Ge harcamaları sayesinde emeğin verimliliği ve çıktı miktarı artmış fakat emeğe olan talep ise azalmıştır. Bu çalışmadaki amaç teknolojik gelişmenin işsizlik ve istihdam üzerine olan etkisini Türkiye için incelemektir. Teknolojik gelişmişliğin göstergesi olarak Ar-Ge harcamaları seçilmiştir. Çünkü günümüzde yeni teknolojilerin ortaya çıkmasının en önemli sebebi Ar-Ge araştırmalarıdır. Gelişmiş ve kalkınmış ülkelerin ekonomileri incelendiğinde Ar-Ge harcamaların önemli bir yer tutuğu görülür. Gerek devlet tarafından gerekse özel sektör tarafından yapılan Ar-Ge harcamaları gelişmiş ülke olmanın yolunu açmaktadır. Gelişmiş ülkelerde refah seviyesinin artmasına rağmen işsizlik oranlarının düşmemesi ve yaşanan ekonomik krizler nedeniyle daha da artması teknolojinin ortaya çıkardığı diğer bir sonuçtur. Çalışmanın sonucunda Türkiye için Ar-Ge harcamalarının direkt olarak işsizlik ve istihdama makro düzeyde etkisi tespit edilememiştir. Bunun nedeni olarak Türkiye‟nin yapmış olduğu Ar-Ge harcamalarının artmasına rağmen işsizlik oranında bir değişimin olmadığıdır. İşsizlik oranını etkileyenin ise ekonomik büyüme gözükmektedir. Fakat Ar-Ge harcamalarının işsizlik ve istihdam üzerinde dolaylı olarak ve mikro düzeyde etkilerinin olması kaçınılmazdır.
Özet (Çeviri)
The world is rapidly changing. It is the most important cause of technology. Technological developments and changes has undergone a rapid process in the last 300 years. Especially in the last 50 years, ıt has reached an incredible speed. Technological developments and changes have consistently continued throughout human history, science has begun to benefit even more from the Renaissance. In this way, a predominantly agricultural economy has become increasingly industrial economy. It has also changed the nature of the transformation effort. Previously people working in the agricultural sector, has started working in the industry now. 19th century with the lasted, R&D laboratories has been established explore ways to the labor pruductivity and the amount of output. Today, the main purpose is to reveal R&D of new products. In the past this process, R&D expenses due increased lobor productivity and output but the amount has decreased demand for labor. Purpose of this study, technologial developments investigate the effect on unemployment and employment for Turkey. R&D expenditure selected as an indicator of technological sophistication. Because today, R&D researchs are the most importent reasson for emergence of new technologies. An important part of R&D expenditure is seen faltering when developed and developing countries economics examined. By made by both the state and private sector R&D expenditure that paves the way for the developed country. Despite the increase in the welfare of the decline in developed countries is another technology that further reveals the increasing because of the economic crisis on results. R&D expenditure could not be detect directly impact on unemployment and employment at the macro level for Turkey in the results of the study. This reason for, Turkey R&D expenditure is made clear that despite the increase wheter a change in the unemployment rate. Economic growth seems to affect the unemployment rate. But R&D expenditure is indirect effects and micro level inevitable on unemployment and employment.