Üniversitede okuyan kız öğrencilerin diyetle tükettikleri demir, çinko, kalsiyum, bakır ve magnezyumun saç ve serum düzeylerine etkisi
The Effects of dietary zinc, iron, calcium, copper and magnesium intakes on hair and serum levels in female university students
- Tez No: 40147
- Danışmanlar: PROF.DR. SEVİNÇ YÜCECAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Bu araştırmada diyetle tüketilen minerallerin saç ve serum minerallerine etkileri incelenmiştir. Çalışma yaş ortalaması 21.62 t 0.29 yıl ve BKI ortalaması 20.85 1 0.65 olan sağlıklı ve gönüllü 13 kız öğrenci üzerinde gerçekleştirilmiştir. Bireylerden birbirini izleyen üç gün süreyle tartı yöntemi ile diyetleri alınmış, bu günlerden birinde aç kanıma kan örneği ve kafanın oksipital bölgesinden saç örnekleri toplanmıştır. Toplanan tüm diyet örneklerinde, protein, kalsiyum, demir, bakır, magnezyum ve çinko analizleri yapılmış, enerji karbonhidrat ve hayvansal protein hesapla bulunmuştur. Kan ve saç örneklerinde ise yalnızca mineral analizi yapılmıştır. Diyetle tüketilen mineraller ile saç ve seram mineralleri arasında anlamlı ilişkiler saptanamamıştır. (p>0.10).
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was undertaken to determine the effects of dietary mineral levels of serum and hair in 13 healty and volunteer girls (Aged = 21.62. 29 year and BMI = 20.85+0.65). Dietary intakes were determined by the weighing method during three consecutive days. Mineral concentrations in diet, hair and serum were measured by AAS, using the wet-digestion method. Dietary concentrations of iron, magnesium, calcium, zinc and copper were significiantly correlated, (r = 0.56, r = 0.69, r =0.80, r = 0.48, Cu-Mg Cu-Fe Cu-Zn Cu-Ca r = 0.79, r = 0.78, p0.10). 61