Kurşun maruziyetinin immün sistem parametrelerine etkilerinin incelenmesi
Effects of lead exposure on immune parameters
- Tez No: 40151
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NURŞEN BAŞARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Kurşun (Pb)un toksik etkilerinin başlıca hematopoietik, sinir ve üriner sisteme olduğu bilinmektedir. Son yallarda çok sayıda deneysel çalışma Pb'un subklinik dozlarda bile hayvanlarda iramiin cevabı değiştirebileceğini göstermiştir. Hayvanlarda kronik Pb temasıyla humoral ve hücresel immün cevabın baskılandığı, enfeksiyon ajanlarına konakçı hassasiyetinin arttığı ileri sürülmüştür. Pb'un insanlarda immün sistem üzerine etkileri ile ilgili veriler ise oldukça az ve çelişkilidir. İşçilerde artan kan Pb düzeyleri ile immunoglobulin düzeylerinin azaldığı, soğuk algınlığı ve grip sıklığının arttığı, mitojenlere cevabın bozulduğu, lenfosit sayılarının değiştiği ve nötrofil fonksiyonlarının baskılandığını bildiren çalışmalar bulunmaktadır. Bu çalışmada akümülatör sanayinde çalışan 25 erkek işçinin (ortalama yaş 33-9, 22-55 yıl) hücresel ve humoral immün parametreleri Pb maruziyeti olmayan 25 sağlıklı kontrol ile karşılaştırılmıştır. T, yardımcı-T, baskılıyıcı-T, B ve NK hücreleri gibi farklı fonksiyonlu periferal kan lenfosit alt grupları sırasıyla CD3, CD4, CD8, CD20 ve CD56 monoklonal antikorları kullanılarak akım sitoraetresi ile değerlendirilmiş, serum immunoglobulin ve kompleraan düzeyleri türbidimetre ile ölçülmüştür. Kurşun teması hematofluorometre ile değerlendirilen çinko protoporfirin (ZPP) düzeyleri ve atomik absorpsiyon spektro fotometresi ile ölçülen kan Pb düzeyleri kullanılarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Lead (Pb) is known to exert toxic effects mainly on haemopoietic, nervous and urinary systems. Recently a number of experimental data have provided evidence that Pb may modulate immune responses of animals even at subclinical dosages. In animals depression of humoral and cellular immune responses, increases in host susceptibility to infectious agents have been suggested with chronic exposure of Pb. In humans very few and controversial data about the influence of Pb are available. Diminished levels of immunoglobulins, increased incidence of colds and influenza, impaired responses to mitogens, alterations in the numbers of lymphocytes, depression of neutrophil functions have been reported in the workers with elevated blood Pb levels. In the present study, cellular and humoral immune parameters of 25 male Pb-exposed workers from storage-battery plants (mean age 33-9, range 22- 55 years) have been compared with 25 healthy male subjects with no history of Pb exposure. Functionally different subsets of peripheral blood mononuclear lymphocytes i.e T, helper- T, suppressor-T, B and NK eels were evaluated by flow cytometry using monoclonal antibodies CD3, CD4, CD8, CD20, GD56 respectively. Serum immunoglobulin and complement levels were measured by turbidometer. Lead exposure was assessed using blood lead levels measured by atomic absorption spectrophotometry and zinc protoporphrin (ZPP) levels assayed by hematofluorometer.