İlkokul 4. ve 5. sınıfa devam eden normal ve işitme engelli öğrencilerde benlik kavramının gelişiminin incelenmesi
Development of self-concept of the hearing impaired and normally hearing children attending the 4th and 5th grades of primary school
  1. Tez No: 40150
  2. Yazar: EBRU TANJU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER DARICA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışma, ilkokul 4. ve 5. sınıfa devam eden işitme engelli çocuklar ile normal işiten çocukların benlik kavramlarının karşılaştırılması amacıyla yapılmıştır. İşitme engelli 39, normal işiten 40 öğrenci basit tesadüfi örnekleme tekniği ile araştırmaya seçilmiştir. Toplam denek sayısını 33 kız, 46 erkek olmak üzere 79 öğrenci oluşturmuştur. Araştırma örneklemini oluşturan işitme engelli öğrencilere,“İşitme Engelliler İçin Benlik Kavramı Skalası”; normal işiten öğrencilere ise“Normal İşiten Çocuklar İçin Benlik Kavramı Skalası”uygulanmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel analizinde,“Ortalamalar Arasındaki Farkın Önemlilik Testi”kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has been carried out to compare the self concepts of the hearing-impaired and normally hearing children attending the 4th and 5th grades of primary school. 39 hearing-impaired children and 40 normally hearing children have been selected for the study with simple random sampling technique. Of the 79 subjects, 33 were girls and 46 were boys.“Self Concept Scale for the Hearing Impaired”has been applied to the hearing-impaired subjects and“Self Concept Scale for the Normally Hearing”has been applied to the normally hearing subjects. For statistical analysis of the data obtained,“The Test for the Significance of the Difference Between Averages”has been used. It has been found that the difference between the self concept scores of the normally hearing and hearing-impaired students is statistically significant.(p0.05) It has been found that the difference between the scores obtained by the normally hearing and hearing-impaired students on the social self-concept related with their perceptions of their teachers is statistically insignificant.