Distal uzantılı hareketli bölümlü protezlerde rezidüel sırt yüksekliği ve mukoza kalınlığının dayanak diş ve destek dokulardaki stres dağılımına etkisi
The Effect of residual ridge height and mucosa thickness on the stress distribution of abutment tooth and supporting tissues in the distal extension removable partial denture
- Tez No: 40152
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BÜLENT DAYANGAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
69 ÖZET Çalışmamızda, distal uzantılı olasılıklar seçilmiştir. Bunlar normal kret formu normal mukoza kalınlığı (1. olasılık), distale doğru destek kemikte rezorpsiyonun olduğu ve destek kemiğin normal kalınlıktaki mukoza ile kaplandığı (2. olasılık), distale doğru destek kemikte rezorpsiyonun olduğu ve destek kemiğin kalın mukoza ile kaplandığı (3. olasılık) tır. Her üç olasılıkta 2. premolar diş dayanak olarak kullanılmak üzere dişsiz distal uzantı bölgesine RPI sistemini içeren distal uzantılı hareketli bölümlü protezin yapıldığı farz edilmiştir. Sonlu elemanlar stres analizi için tüm bu olasılıkları içeren matematiksel model hazırlanmıştır. Hazırlanan matematiksel modele distal uzantılı hareketli bölümlü protezdeki 1. ve 2. molar diş arasındaki 526 nolu elemandan dik bir yükleme yapılmıştır. Analiz sonrası bulgularımıza göre; en ideal stres dağılımı 1. olasılıkta bulunmuştur. Destek kemiğin distale doğru rezorpsiyonunun olduğu 2. ve 3. olasılıkta dayanak diş ve destek kemikteki stresleri artmıştır. Distale doğru rezorbe kemiğin kalın mukoza ile kaplandığı 3. olasılıkta dayanak diş çevresinde stresler artarken, destek kemikteki stres dağılımı 2. olasılığa göre daha uygun bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
70 SUMMARY In this study, distal extension cases are discussed. These are; ideal shape of bone and thickness of mucosa ( l.Case ), resorbed distal bone and ideal thickness of mucosa ( 2. Case ), resorbed distal bone and thick mucosa ( 3. Case ). In all cases, 2. premolar is used as distal abutment and it is suggested that there is a distal extension prosthesis including RPI system. Mathematical models are prepared and finite element method is utilized to determine the stress distribution. A vertical force is applied on the element of 526 that is located between the first and second molar. The result implied that the best stress distribution is found in 1. Case. In 2. and 3. Cases, stress around the abutment tooth and surrounding bone is observed higher. In 3. Case, stress distribution around the abutment tooth is found more suitable when compared with those of 2 case.