Angiotensin dönüştürücü enzimde aktif bölge çalışmaları
Active site studies of angiotensin-converting enzyme
- Tez No: 40167
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜLBERK UÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Sığır akciğerinden Triton x-100 ile çözünürleştirilen ACE (3.4.15.1), DEAE- Sepharose CL-6B ve afinite kromatografileri ile saflaştınldı. Saf ACE, SDS-PAGE'de 124 kDa molekül ağırlığına karşılık gelen tek bir band verdi. Enzimin spesifik aktivitesi 104 U/mg idi. Saf ACE, DNS-Cl'ün 0.01, 0.05 ve 0.25 mM konsantrasyonlarında dansillendi. Dansilasyon ile ACE aktivitesi belirgin düşüş gösterdi. Dansil-enzimin 330 nm'deki dansil absorpsiyon piki, modifikasyonun başarılı olduğunu gösterdi. 0.01 mM DNS-C1 derişiminde, ACE ile dansil reaksiyonunun relatif stoikiometrisi 1:2 olarak hesaplandı. Bu sonuç, ACE molekülünde iki bağlanma bölgesi varlığım destekleyen moleküler model ile uyumlu bulundu. Ancak, yüksek DNS-C1 derişimlerinde aktif bölge dışmda beklenmeyen dansilasyonlann oluşumu, aktif bölge(ler)deki birimlerin tam olarak ortaya çıkarılabilmesi için ilave afinite işaretlemesi ve kimyasal modifikasyon çalışmalarını gerektirmektedir.
Özet (Çeviri)
ACE (3.4.15.1) was isolated from bovine lung by Triton x-100 extraction and purified by DEAE-Sepharose CL-6B and affinity chromatographies. ACE appeared as a single band in SDS-PAGE with a molecular weight of 124 kDa. Specific activity of the enzyme was 104 U/mg. Purified ACE was dansylated with DNS-C1 of 0.01, 0.05 and 0.25 mM concentrations. ACE, activity was significantly decreased by dansylation. Dansyl-enzyme gave a dansyl-absorption peak at 330 nm indicating that the modification was successfully achieved. Relative stoichiometry of the dansyl reaction with ACE was calculated as 1 ACE: 2 dansyl group when 0.01 mM DNS-C1 was used for dansylation. This result is in agreement with the molecular model for ACE suggesting that two active binding sites are present in ACE molecule. However, further affinity binding and chemical modification studies are required to determine the essential residues in active site(s) since at high DNS-C1 concentrations unexpected dansylations occured at the different sites as well as the active site.