Alfa-2-makroglobulin saflaştırılması; proteinaz varlığında alfa-2-makroglobulinin diğer inhibitörlerle interaksiyonunun incelenmesi
Purification of alpha-2-macroglobulin, investigation of the interaction of alpha-2-M with the other inhibitors in the presence of proteinase
  1. Tez No: 40168
  2. Yazar: OYA ORTAPAMUK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NİLGÜN SÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
5. ÖZET İnsan plazma alfa-1-proteinaz inhibitörü (a-1-PI) ve alfa-2- makroglobulininin (a-2-M) antiproteinaz etkisini incelemek üzere, sığır pankreas tripsini, pH 6.9 ve 25°C de: (i) Saf a-1-PI, (ii) saf a-2-M, (iii) saf inhibitor karışımları ve (iv) diyalizlenmiş plazma ile preinkübe edildi. Substrat olarak N-benzoil-L-arjinin etil ester (BAEE) kullanıldığında, a-2-M' e enterne tripsinin serbest tripsine göre % 12+ 3 oranında daha fazla BAEE hidroliz aktivitesi gösterdiği bulundu, a- 1-PI ve a-2-M karışımları ile yapılan titrasyonlarda gözlenen limit aktiviteden iki inhibitörün tripsinle assosiyasyon hız sabitlerinin oranı (ka-2-M/ka-ı-Pi) hesaplandı. Bu oran saf inhibitor karışımlarında 10+ 1.5 düzeyindeydi ve inhibitörler için rapor edilen bağımsız hız sabitlerinden hesaplanan orandan (ka_2-M/ka-ı-Pi=3°) farklıydı. Bulgular a-2-M ve a-1-PT nin karışımlarda bağımsız davranmadığını düşündürdü. Dansillenmiş a-2-M (DNS-M) ve a-1-PI kullanılarak yapılan fluoresans titrasyonlarında DNS-M ile a-1-Pl arasında spesifik bağlanma gözlendi. Verilerin protein derişimi bazında ve aktif (a-1-Pl) bazında analizi yapıldı. Bağlanma ile ilgili Kd değeri, sırasıyla 0.3± 0.04 nM ve 0.09±0.12 y,M; stoikiyometri, sırasıyla 1 a-2-M:4 a-1-PI ve 1 a-2-M:1 a-1PI düzeyinde bulundu. Saf inhibitor karışımlarında gözlenen hız sabiti oranı ile beklenen oran arasındaki farkın a-2-M ile a-1-PI arasındaki ilişkiden kaynaklanabileceği sonucuna varıldı. 38
Özet (Çeviri)
6. ABSTRACT The inhibitory properties of human alpha-1-proteinase inhibitor (a-1-PI) and alpha-2-macroglobulin were studied by incubating bovine pancreatic trypsin (at pH 6.9, 25°C) with: (i) Purified a-1-PI, (ii) purified a-2-M, (iii) mixtures of purified inhibitor and (iv) dialyzed plasma. Residual tryptic activity was determined using N-benzoyl-L- arginine ethyl ester (BAEE) as substrate; entrapment in a-2-M increased BAEE hydrolyzing activity by 12+3%. Limiting activities observed in titrations of enzyme with mixtures of a-1-PI and a-2-M were used to calculate association rate constant ratios (ka-2-M^a-i-pi) for the two inhibitors, ka-2-M/ka-i-Pi was found to be 10±1.5 for mixtures of pure inhibitor. This was significantly lower than the value deduced from association rate reported for each inhibitor, suggesting that a-2-M and a-1-PI do not act independently in mixtures. Fluorescence titration study using dansylated a-2-M (DNS-M) and a-1- Pl indicated specific binding between DNS-M and a-1-PI. Binding parameters calculated on the basis of protein concentrations were: Kd, 0.3+0.04 p.M; stoichiometry, 1 a-2M:1 a-1PI. The corresponding values based on active (a-1-PI) were 0.09±0.12 p.M and 1 a-2-M:1 a- 1-PI, respectively. It was concluded that the different relative efficiencies of a-2-M and a-1-PI in isolation and in mixtures could arise from binding interactions between the two inhibitors. 39