Periapikal enfeksiyöz lezyonlara bağlı kemik rezorpsiyonlarının radyografik ve sintigrafik yöntemlerle incelenmesi
Radiographic and scintigraphic evaluation of bone rezorption in periapical enflamated lesions
- Tez No: 40183
- Danışmanlar: PROF.DR. HİLMİ KANSU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
57 ÖZET Kemik sintigrafi tekniği kemikte mevcut osteoblastik aktivitenin erken teşhisini sağlayan bir teknik olarak avantaj sağlamaktadır. Diş hekimliğinde alveolar kemikteki enflamatuar patolojinin görüntülenmesi konvansiyonel radyografik tekniklerle yaklaşık 4 hafta sonra ancak kompakt kemiğin etkilenmesiyle saptanabilmektedir. Araştırmamız için seçilen 32 vakanın akut ağrılı ve radyografik görüntüsü olmayan pulpal orijinli apikal eııflamasyonlu patolojileri bu teknik ile incelenerek alınan kemik sintigrafilerinin değerlendirmesinde ilgili bölgede tutulumun arttığı ve enfeksiyonun varlığı ortaya çıkarılmıştır. Bu tekniğin erken teşhis açısından özellikle radyografik tekniklere göre çok sensitif bir teknik olduğu görülmüştür. Kemik sintigrafi tekniğinin rutin olarak kliniklerde kullanılabilecek bir teknik olmamasına rağmen, sistemik enfeksiyon kaynağı araştırılması gereken hastalar için kullanılabileceği, verilerinden faydalanılabileceği araştırmamızca saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
58 SUMMARY Bone scintigraphy is an advantages technique which enables early diagnosis of the present osteoblastic activity. By using conventional radiographic techniques, inflamatuar pathology of the alveolar bone can be defected approximately after 4 weeks when the cortical bone is involved. 32 cases chosen for our study with acute pain and no radiographic evidence of the pulp originated apical inflamatuar pathology were evaluated with the bone scintigraphy technique and presence of inflammation in the associated area was shown by increased absorption. This technique was observed to be much more sensitive than the conventional radiographic techniques. Despite the fact that bone scintigraphy cannot be used as a routine clinical procedure, it could be a useful diagnostic method in cases where the origin of the systemic infection needs to be isolated.