Ebenus laguroides boiss. var. laguroides, ınula thapsoides subsp. thapsoides ve onosma sericeum bitkilerinin in vitro antioksidan aktivitelerinin belirlenmesi
Determination of in vitro antioxidant activities of ebenus laguroides boiss. var. laguroides, inula thapsoides subsp. thapsoides and onosma sericeum plants
  1. Tez No: 354404
  2. Yazar: MERYEM ORAKCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERDA CANDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Yapılan bu çalışmada Ebenus laguroides Boiss. var. Laguroides, Onosma Sericeum, Inula Thapsoides subsp. Thapsoides bitki özütlerinin in vitro antioksidan aktiviteleri araştırılmıştır. Ebenus türü milkvetch (Astragalus) türlerine benzerliğinden dolayı halk tarafından '' Sarıgeven'' veya '' Morgeven'' olarak adlandırılır. Güneydoğu Anadolu ve Karadeniz bölgesinin en kuzeyi hariç Anadolu'nun hemen hemen tüm bölgelerinde Ebenus türleri yetişir. Ebenus cinsinin bazı türleri genellikle Türkiye'de hipertansiyon, dermatolojik ve mide hastalıklarını önlemek amacıyla halk ilacı olarak kullanılmaktadır. Fabaceae familyasına ait olan Ebenus laguroides Boiss. var. laguroides' in antioksidan aktivitesi incelendiğinde su ve metanol ekstrelerinin DPPH radikallerini giderdiği ve yüksek proantosiyanidin içeriğine sahip olduğu belirlenmiştir. Bu bitkinin ABTS, DMPD, H2O2 radikallerini de belirli yüzdelerde giderdiği belirlenmiş; toplam fenol, flavonoid içeriği, antioksidan kapasite, şelatlama aktivitesi ve indirgeme kuvveti de araştırılmıştır. Onosma türleri pek çok ülkede boya maddesi elde etmede kullanılmakta bunun yanında tıbbi bitki olarak da değerlendirilmektedir. Bu cinsin Asya ülkelerinde yanıkların tedavisinde, solucan döktürücü, kaşıntı giderici olarak, bronşit ve humma gibi hastalıkların iyileştirilmesinde kullanıldığı bilinmektedir. Aynı zamanda bu türlerin çiçek ve yapraklarından elde edilen fenitoin maddesi epilepsi tedavisinde antiepileptik olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada kullanılan O. sericeum özellikle kırsal kesimlerde yara ve yanık tedavisinde kullanılmaktadır. Çalışmada Boraginaceae familyasına ait olan O. sericeum' un antioksidan aktivitesi araştırıldı. Su ve metanol ekstreleri ile ilgili yapılan çalışmalarda bitkinin etkili bir şekilde ABTS radikalini giderdiği ve yüksek indirgeme kapasitesine sahip olduğu belirlenmiştir. Yine DPPH, DMPD ve H2O2 radikallerini giderdiği ve fenol, flavanoid, proantosiyanidin içerdiği belirlenmiştir, Toplam antioksidan aktivite ve şelatlama aktivitesine de sahip olduğu saptanmıştır. Inula türleri oldukça yaygın tıbbi kullanım alanına sahiptir. Bu cins, antibakteriyel, antikanser, antitümör, hepatoprotektif, sitotoksik gibi biyolojik aktiviteleri ile tanınmaktadır. Asteraceae familyasına ait olan Inula Thapsoides subsp. Thapsoides türü ile ilgili yapılan çalışmalarda, diğer bitkilerle kıyaslandığında yüksek antioksidan aktiviteye sahip olduğu belirlenmiştir. Su ve metanol özütlerinin radikal giderme, şalatlama aktivitesi, indirgeme kuvveti, fenol, flavonoid, proantosiyanidin ve toplam antioksidan kapasiteye sahip olduğu saptanmıştır. Yapılan bu çalışmada su ve metanol ekstreleri BHT, curcumin, askorbik asit, EDTA gibi standart antioksidanlar ile kıyaslanmıştır. Her üç bitkinin de belirli yüzdelerde antioksidan aktiviteye sahip olduğu belirlenmiştir. Bu sonuçlar, özütlerin serbest radikallere karşı antioksidan kapasiteye sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Yapılan çalışmalar sonucunda , Ebenus laguroides Boiss. var. Laguroides, Onosma Sericeum, Inula Thapsoides subsp. Thapsoides bitki özütlerinin biyoaktif moleküller için iyi bir kaynak olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In these studies Ebenus laguroides Boiss. var Laguroides , Onosma Sericeum Wild., Inula Thapsoides subsp. Thapsoides antioxidant activity of plant extracts have been investigated in vitro. Ebenus type milkvetch (Astragalus) by locals because of its similarity to the types of Sarıgeven or which is called Morgeven. Southeastern Anatolia and Black Sea regions except the northern most region of Anatolia in almost all types of Ebenus grows. Some species of Ebenus generally Turkey hypertension, gastrointestinal diseases, dermatological and is used in folk medicine to prevent. Belonging to the Fabaceae family Ebenus laguroides Boiss. var. laguroides an analysis of antioxidant activity in extracts DPPH radicals quench water and methanol and was determined to have a high content of proanthocyanidins. This plant ABTS, DMPD , H2O2 radicals also determined that a certain percentage of expense in the total phenol, flavonoid content , antioxidant capacity, chelating activity and reducing forces was also investigated . Onosma in many countries, the types of dyes are used to achieve as well as medicinal plants are evaluated. In Asian countries of this genus in the treatment of burns , the worm reducer , as antipruritic , bronchitis and are known for use in treating diseases such as fever . Also obtained from flowers and leaves of these species phenytoin is used as antiepileptic agent in the treatment of epilepsy. Onosma Sericeum used in this study especially in rural areas is used in the treatment of wounds and burns. In this study, belonging to the Boraginaceae family Onosma Sericeum 's antioxidant activity was investigated. Water and methanol in studies on plant extracts effectively ABTS radical is capable of reducing costs and high, respectively. Again fixes DPPH , DMPD and H2O2 radicals , phenol, flavonoids, proanthocyanidins were determined and is found to have the chelating activity and contain the total antioxidant activity. Inula species has a fairly common medical fields. This genus, antibacterial, anticancer, antitumor, hepatoprotective, cytotoxic biological activity as is well known for. Belonging to the Asteraceae family Inula Thapsoides subsp. Thapsoides In studies on type, compared with other plants were identified as having high antioxidant activity. Radical removal of water and methanol extracts, chelating activity, reduction force, phenols, flavonoids, proanthocyanidins and was found to have a total antioxidant capacity . In this study, the water and methanol extracts of BHT , curcumin, ascorbic acid, antioxidants such as EDTA are compared with the standard . In a certain population of each of these three percent were determined to have antioxidant activity. These results , the extract of the antioxidant capacity against free radicals that are revealed. As a result of the study , Ebenus laguroides Boiss. var Laguroides, Onosma sericeum, Inula Thapsoides subsp. Thapsoides bioactive molecules of plant extracts was found to be a good source .