Ankara kent sınırları içinde 1993 yılında meydana gelen 15-64 yaş kadın ölümlerinin incelenmesi
In The Central municipality region of Ankara to examine of women deaths between 15-64 happened in 1993
- Tez No: 40185
- Danışmanlar: PROF.DR. BİHTER YAZICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
-49- ÖZET: Ankara ili merkez ilçelerinden Altındağ, Çankaya, Mamak, Keçiören, Yenimahalle Belediyeleri cenaze defterlerinde saptanan toplam 1989 15-64 yaş kadın ölümü incelenmiştir. En cok ölümün Altındağ bölgesinde olduğu. yaş ilerledikçe ölüm sayısının arttığı, ölümlerin aylara göre bir dağılımında bir Özelliğin olmadığı, en çok ölüm raporunun evde verildiği, hastaneler içinde ise Numune Hastanesinde verildiği saptanmıştır. Ölüm nedenlerine bakıldığında; ölüm nedenlerinin yüzde 46 sına yakın kısminin ölüm nedeni olmayan neden olduğu; Her yaş grubunda ölüm nedenlerinin başında C.P. 'um geldiği görülmüştür, Özellikle üniversite hastaneleri olmak üzere bütün hastanelerde ölüm nedenlerinin bilimsel olmayan. eksik ve yanlış yazıldığı görülmüştür. Bu konuda hekimlere eğitim verilmesinin, ölüm Formunun değiştirilmesinin, gerekli kanuni değişikliklerin yaşama geçirilmesinin gerekli olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study death cases of 1989 women between the ages of registered in Yenimahalle, Keçiören, Mamak, Çankaya. Altından municipalities of the central municipality region of Ankara wore r->- am ı npri. It has been observed that mor,t of deaths occured m Altındağ, the number of deaths increased as the aqes increased- There was nothinq int.erer.tinq in d ı s 1 1 r ı bu 1 1 on of deaths among months- In qeneral most of death reports were arrenaed at homes, but amonq the hospitals most of the death reports were arrenaed at Ankara Numune Hospital- When that rouses are studied: About '»6 percent of them were seen not to be the couse of death- It has been observed that C.P«A. took the lead among the death couses in every ages- In all hospitals expecialv in the university hospitals* it was seen that the couses of death were written as nonsc ı ent ı f ıc, incomplate and wrong- As a, result; It can be said that it is necessary to train the doctors, to change the death form and to make necessary legal arranqments-