An analysis of Turkey's prospective entry to Eurozone
  1. Tez No: 401917
  2. Yazar: İBRAHİM HALİL ASLANTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Finance, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: King's College London
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Avrupa birliği adayı olan Türkiye'nin gelecekte cevaplaması muhtemel sorulardan biri Avrupa Para Birliği'ne girilip girilmeyeceğidir. 2008 finansal krizini takiben başlayan Avrupa Ekonomik krizinin bazı üye ülkeleri zor duruma düşürmesi ve para birliğinin net avantajlı ve net dezavantajlı üyeler oluşturması, üyelik kararının kritikliğini daha da net şekilde gözler önüne sermiştir. Üyelik kararları geçmiş tecrübelerden de bilindiği üzere hem ekonomik hem de siyasi içeriğe sahiptir. Bu ikili yapı, bizim de hem ekonomik hem de siyasi argümanları içeren kapsamlı bir çalışma yapmamızı gerektirmiştir. Cevaplanması gereken iki temel soru belirmiştir. Birincisi, siyasi veya ekonomik savların baskınlığı fark etmeksizin Türkiye'nin kararının hangi yönde gelişmesi muhtemeldir. İkincisi ise muhtemel karardan bağımsız, hangi kararın Türkiye için doğru karar olacağıdır. Süreçler düşünüldüğünde bir hayli kompleks olan ilk soruyu cevaplamak için birçok teori kullanmak yerine çok nedenden beslenen tek bir teori olarak Liberal hükümetlerarasıcılık teorisini kullandık; ikinci soru için ise Türkiye'nin üyeliğinin ekonomik bağlamda ayakta kalıp kalamayacağını test eden optimal kur alanları teorisini kullandık. Liberal Hükümetlerarasıcılık teorisiyle sürece dahiliyeti olacak tüm çevreler için sürece etki edecek faktörleri, motivasyonları ve çıkarları inceleyerek hangi kararın ortaya çıkmasının muhtemel olduğunu inceledik. Optimal Kur Alanları teorisiyle ise hangi kararın olası olduğundan bağımsız; Türkiye için doğru kararın ne olduğunu inceledik. Benimsediğimiz bütüncül ve çok nedenli tutumla elde ettiğimiz sonuçlar gösterdi ki; Türkiye, Avrupa Para Birliği alanı nezdinde optimal kur alanları kriterlerini tam olarak karşılamamakta ve daha fazla yapısal yakınsamaya ihtiyaç duymaktadır. Bu duruma paralel olarak ele aldığımız domestik çıkarlar ve siyasi motivasyonlar da gösterdi ki Avrupa Birliği üyeliği sonrası Para birliğine üyeliğin ertlenmesi Türkiye'nin alacağı muhtemel karardır ve üyelik için daha fazla ekonomik yakınsamaya zaman üretmiş olacaktır.
Özet (Çeviri)
One of the prospective questions that Turkey, as a EU candidate country, is going to answer is whether to join Eurozone or not. The negative effects of the Euro Crisis on particular members made the importance of the eurozone membership decision even more evident. As it is already known from previous entrances, membership decisions have economic and political content. This bipartite structure required us to make a holistic analysis including political motivations and economical arguments. Two main questions needed to be answered. Firstly, whether it is dominated by economical arguments or political motivations, in which direction Turkey's decision may evolve? Secondly, Independently from what decision is likely, which decision will be the right decision for Turkey? To get results from these already complex questions, instead of turning our study to a clutter of numerous theories, we needed to use the right multi-causal theory to evaluate which factors may produce the decision and again the right theory which tests whether Turkey's membership will 'stand or fall' in economic terms. We used Liberal Intergovernmentalism to understand the factors, motivations and interests behind the likely decision about joining the Eurozone. LI provided us a holistic framework due to its multicausal manner and its synthesis understanding of useful theories. Independently from what decision is likely, to test which decision will be right for Turkey, we used Optimal Currency Area Theory. This holistic and multi-causal manner we adopted showed us that Turkey does not completely satisfy the OCA criteria and is in need of further structural convergence. On the other hand, the domestic interests and political motivations showed us Turkey`s decision about the Eurozone, in case of an EU membership, will generate enough time for further convergence with a probable postponement of entry to the Eurozone.