Ultrasonografi eşliğinde suprapubik mesane aspirasyonu ile ultrasonografisiz suprapubik mesane aspirasyonunun üriner enfeksiyon tanısındaki yeri ve bunların karşılaştırılması
- Tez No: 40207
- Danışmanlar: DOÇ.DR. RECEP AKDAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
40 ÖZET Küçük çocuklarda, özellikle kızlarda; sağlıklı kültür almak ve aynı zamanda ultrasonografi eşliğinde ve ultrasonografi olmadan suprapubik mesane aspirasyonunu karşılaştırmak amacıyla çalışmamız planlandı. Haziran 1994 - Nisan 1995 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları servisinde yatan ve polikliniğe başvuran yaşları 0 - 2 arasında değişen ve üriner enfeksiyondan şüphelenilen 140 çocuk çalışma kapsamına alındı. Hastalar ultrasonografi eşliğindeki grup ve ultrasonografisiz grup olarak ikiye ayrıldı. 70 hastaya ultrasonografi eşliğinde, diğer 70 hastaya ultrasonografi olmadan suprapubik mesane aspirasyonu uygulandı. Ultrasonografi eşliğinde suprapubik mesane aspirasyonu uygulanan olgularda gerek ilk girişimde elde edilen başarı ( % 74 ), gerekse toplam başarı ( % 80 ) kontrol grubunda elde edilenden ( ilk girişimde % 58, toplam % 64 )anlamlı olarak yüksekti ( p < 0,05 ). Her iki grupta suprapubik mesane aspirasyonu ile elde edilen idrar miktarları arasında anlamlı bir fark gözlenmedi ( p > 0,05 ). Yaşı 1,ayın altındaki vakalarda ise ultrasonografi olmadan ilk girişimdeki başarı oranı ( % 74 ) ultrasonografili gruptakinden ( %75 ) farklı bulunmadı ( p > 0,05 ). Her iki grupta da ortalama 6 mi. idrar elde edildi. Ultrasonografi olmadan suprapubik mesane aspirasyonu yapılan bir vakada ( vaka 4 ) intestinal içerik aspire edildi. Sonuç olarak, portabl ultrasonografinin temin edilebildiği merkezlerde suprapubik mesane aspirasyonu işlemi için özellikle yaşı 1 ayın üstündeki çocuklarda ultrasonogram en faydalanılmasının uygun olacağı, ancak ülkemiz şartlarında yeterli tecrübe olduğu sürece ultrasonografi ^tmadafrdchsttprapublkrmesane^aspirasyonu yapılabtteeeği kanısına varıldı. Ultrasonografi imkanının olmayışı küçük çocuklarda üriner enfeksiyon tanısında çok kıymetli bir yeri olan suprapubik mesane aspirasyonunun41 yapılmasına engel sayılmamalıdır. Vakalar doğru seçilmiş ve mesane dolu ise komplikasyonların minimal olacağı açıktır.
Özet (Çeviri)
Suprapubic bladder aspiration with or without ultrasound guidance SUMMARY We compared ultrasound guidance of suprapubic bladder aspiration (SPA) with unguided aspiration. This study was conducted between Juiy 94 and Aprii 95. Patients were randomly assigned to either ultrasound or no- ultrasound groups. All the patients were children less than 2 years old and required SPA. 140 patients were enrolled the study-70 in the ultrasound guidance group and 70 in the no-ultrasound group.