Addressing some current issues in linear and high-order meshing
- Tez No: 402171
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Imperial College London
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu tez eşyönsüz (anizotropik) ve geometrik sınırlara uyan Voronoi bölgelerinin ve Delaunay üçgenleştirmelerinin üretimini, yüksek mertebeli geometrik ağ kalitesini ve ağ geçerliliğinin korunması için kalite kriterleri kullanabilen ağ iyileştirme tekniklerinin geliştirilmesini inceler. Birinci bölümde Voronoi diyagramları ve Delaunay üçgenleştirmelerinin ağ eşyönsüzlüğü ve sınırlara uyumu kristal oluşumu benzeşimiyle gerçekleştirilir. Geometrik bir bölgenin Voronoi bölmeleri, birden fazla kristalin çekirdeklerinden oluşturulan denge-hali konfigürasyonuna eşittir. Ağ eşyönsüzlüğü formülasyona katılır ve kullanıcının tanımladığı bir Riemann metriği kristalin oluşum hızına göre yeniden yorumlanarak, izole edilmiş kristallerin şekilleri denetlenir. Sınırlara uyum geometrik bölgenin hareketsiz bir kristal şeklinde temsiliyle sağlanır. İkinci bölüm iyi bir yüksek mertebeli geometrik eleman nedir sorusunu cevaplamaya teşebbüs eder. Yüksek mertebeli elemanlar için uygun ağ kalite kriterlerini ele alır. Farklı seviyelerde deformasyon içeren, dikkatle seçilmiş bir eleman setinden oluşan testlerle, kalite kriterlerinin sistematik bir analizini yapar. Kriterlerin deformasyon belirleme yeteneklerini tartışır. Sınır eğriliğinin kalite kriterlerinin performansına etkisini araştırır. Son bölüm yüksek mertebeli ağ geçerliliğinin korunmasını ve kalitesinin iyileştirilmesini konu alır. Elastisite denklemlerine dayanan geleneksel geometrik ağ deformasyon yöntemlerinin, içsel kuvvet ve ısıl stres terimlerinin eklenmesiyle, geliştirilmesini önerir. Ağ geçerliliğini korumak için farklı testler tasarlar ve performanslarını rapor eder. Eşyönsüzlüğün formülasyona dahil edilmesi için de bir öneri sunar.
Özet (Çeviri)
The thesis explores the generation of anisotropic and boundary conforming Voronoi regions and Delaunay triangulations, high-order mesh quality and the development of mesh enhancement techniques which incorporate quality measures to preserve mesh validity longer. In the first part an analogy with crystal growth is proposed to handle mesh anisotropy and boundary conformity in Voronoi diagrams and Delaunay mesh generation. A Voronoi partition of a domain corresponds to the steady-state configuration of many crystals growing from their seed points. Mesh anisotropy is incorporated and the shape of the boundary of an isolated crystal is guided by re-interpreting a user-defined Riemannian metric in terms of the velocity of the crystal boundary. A straightforward implementation of conformity to boundaries is achieved by treating the boundary of the computational domain as the boundary of a stationary crystal. The second part attempts to answer the question: what is a good highorder element? A review of a priori mesh quality measures suitable for high-order elements is presented. A systematic analysis of the quality measures for interior and boundary elements is then carried out utilising a number of test cases that consist of a set of carefully selected elements with various degrees of distortion. Their ability to identify severe geometrical distortion is discussed. The e ect of boundary curvature on the performance of quality measures is also investigated. The last part proposes improvements to a conventional mesh deformation method based on the equations of elasticity to maintain highorder mesh validity and enhance mesh quality. This is accomplished by incorporating additional terms, that can be interpreted as body forces and thermal stresses in the elastic analogy. Di erent test cases are designed to prolong mesh validity, and their performance is reported. A proposal of how to formulate these terms to incorporate anisotropy is also presented.