İstanbul Müzik Festivali'nin Türk müzik kültürüne etkileri
- Tez No: 3799
- Danışmanlar: DOÇ. RAİF GÜLCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET' Bu araştırma, bugüne kadar yapılmış Uluslararası İs tanbul Festivali 'nin müzik yönüyle incelenmesi ve ulaşılan noktanın bir takım görüşler alınarak ortaya çıkarılması amacı ile yapılmıştır. Bu amaçla; öncelikle, yapılmış olan Uluslararası İs tanbul Festivalleri incelenmiş, daha sonra da Eğitim Fa külteleri Müzik Eğitimi Bölümleri 'nde çalışmakta olan öğ retim elemanlarının görüş ve önerileri alınarak, Uluslar arası İstanbul Festivali 'nin Türk müzik kültürüne olan etkilerinin değerlendirilmesi yapılmaya. çalışılmıştır. Yapılan incelemeler neticesinde, Uluslararası İstan bul Festivali 'nin her geçen gün daha geniş alanlara ya yıldığı ve daha geniş halk kitlelerine hitap ettiği gö rülmüştür. Sonuç olarak, ilgili kaynakların taranması ve öğre tim elemanlarına uygulanan anketlerin değerlendirilmesi ile Uluslararası İstanbul Festivali 'nin Türkiye'nin be lirli bir kesiminin müzik kültürü üzerinde olumlu etki lerinin olduğu anlaşılmış, ancak, bunun. genele yansıma sını engelleyen birtakım olumsuz etkenlerin varolduğu da ortaya çıkarılarak önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose this research is to examine the way of music of the International Istanbul Festival that has been organized until today and to expose the reaching point by geltmg some certain ideas. For that reason, the International Istanbul Festi vals of the previous years are examined at first and then its effect.s on the Turkish music culture are eva luated by taking the views, opinions and the suggestions of the participants of education working in the divisions of the music education of Educational Faculties. As a result of the researches it is seen that the international Istanbul Festival is spreading out to wider areas and is addressing to the mass of the common people. As a conclusion, by the examination of the related sources and the appreciation of the inquiries applied on the participants of education it is discovered that In ternational Istanbul Festival has positive effects on the music culture of a certain course but the music aut horities revealed that there are also some negative factors preventing the reflection of this to the general, so they made recommendations.