Meslek yüksekokulu öğrencilerinin yaşam boyu öğrenme yaklaşımına ilişkin görüş ve farkındalıklarının değerlendirilmesi
The evaluation of vocational school students' opinions and competences on lifelong learning approach
  1. Tez No: 402218
  2. Yazar: OKAN SARIGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN UZUZNBOYLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yakın Doğu Üniversitesi
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu araştırma farklı programlarda ve farklı sınıf kademelerinde okuyan Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin Yaşam Boyu Öğrenme yaklaşımına yönelik görüG ve farkındalıklarını belirleyebilmek amacıyla yapılmıştır. Tarama Modeli kullanılarak yapılan bu araştırmada, Meslek Yüksekokulunda okuyan öğrencilerin Yaşam Boyu Öğrenme yaklaşımına yönelik görüş ve farkındalıklarını belirleyebilmek amacıyla Hakkari Üniversitesi Çölemerik Meslek Yüksekokulu, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ve Yüksekova Meslek Yüksekokuluna bağlı programlarda okuyan öğrencilerle araştırmanın amacına yönelik görüşmeler yapılmış ve bu görüşmeler neticesinde araştırmaya başlanmıştır. Araştırmanın örneklemini Hakkari Üniversitesine bağlı Çölemerik Meslek Yüksekokulu, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ve Yüksekova Meslek Yüksekokuluna bağlı programlarda okuyan toplam 1118 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada elde edilen veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen, geçerlik ve güvenirlik çalışmaları yapılmış“Yaşam Boyu Öğrenme Ölçeği”ve“Yaşam Boyu Öğrenme Farkındalık Ölçeği”ile toplanmıştır. Yaşam Boyu Öğrenme Ölçeği 25 maddeden, Yaşam Boyu Öğrenme Farkındalık Ölçeği ise 54 maddeden oluşturulmuştur. Araştırma verilerinin çözümlenmesinde içerik analizi, frekans (f), yüzdelik (%), aritmetik ortalama ( x ), standart sapma (SS), en düGük ve en yüksek değerler, t testi, tek faktörlü varyans analizi (ANOVA) ve basit korelasyon tekniği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research has been made in order to determine the opinions and competences of vocational school students studying in different programs and different grade levels towards lifelong learning approach. In this study made by using the Screening Model, in order to determine the opinions and competences of vocation school students towards lifelong learning approach, interviews relevant to the purpose of the research were made with the students studying in the programs in Cölemerik Vocational School, Vocational School of Health Services and Yüksekova Vocational School of Hakkari University, and the research was begun as a result of these interviews. The sampling of the research constitutes a total of 1118 students in the programs in Cölemerik Vocational School, Vocational School of Health Services and Yüksekova Vocational School of Hakkari University. The data obtained in this research was collected by“Lifelong Learning Scale”and“Lifelong Learning Competency Scale”developed by the researcher and of which validity and reliability studies were made. Lifelong learning survey was constituted of 25 items and lifelong learning competency scale was constituted of 54 items. For the analysis of the research data, frequency (f), percentage (%), arithmetic mean ( x ), standard deviation (SD), the lowest and highest values, t test, one-factor variance analysis (ANOVA) and simple correlation technique were used.