Meme dokusu karsinomlarında lipid peroksidasyon düzeyinin araştırılması
  1. Tez No: 40233
  2. Yazar: ABDELQADER MABSOUT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MÜMTAZ İŞCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
-46 IV. ÖZET Öncelikle maksimum LP düzeyi için optimum koşulların (Fe ** konsantrasyonu, protein konsantrasyonu ve inkübasyon süresi ) saptandı ı bu çalışmada, 39 hastadan alınan meme tümörü ile tümöre yakın kontrol dokularında NADPH' a ba lı lipid peroksidasyon (LP) düzeyi ölçülmüştür. Ayrıca hastalı in evresi, grade' i ile kemoterapinin ve menapoz durumlarının LP üzerine etkileri incelenmiştir. Ortalama de erler göz önüne alındı ında tümörle doku LP düzeyinin tümör içermeyen kontrol doku LP düzeyinden anlamlı olarak farklı olmadı ı saptanmıştır. Hastalı in grade ve evresi ile kemoterapi ve menapozun LP düzeyine anlamlı olarak etkimedi i de gözlenmiştir. Ancak, grade III, evre III- B ve kemoterapi almışların dışındaki örneklerin ço unda tümör dokusu LP düzeyi kontrollerden yüksek saptanmıştır. Dolayısıyla bu sonuçlar, ortalama LP de erleri göz önüne alındı ında 0 Bireyler arası görülen farklılıklardan dolayı, tümörle doku LP düzeyi ile kontrol doku LP düzeyi arasında anlamlı bir fark olmadı ı ve buna ba lı olarak doku LP düzeyi ölçümünün meme tümörünün belirlenmesinde bir marker olarak kullanılmayaca ını ve ii) Hastalı in evresi, grade' I hastaların kemoterapi alıp almamasının LP düzeyine etkimedi ini ortaya koymaktadır. Anahtar Kelimeler : İnsan Meme Kanseri, lipid peroksidasyon.
Özet (Çeviri)
-47- IIV. SUMMARY In the preliminary studay, the optimum conditions (Fe“”" concentration, protein concentration and incubation time ) for maximum NADPH -dependent lipid peroxidation (LP) level were determined. Thereafter, the LP levels of tumour and tumour free (control) tissues of 39 breast cancer patients were measured. The possible influences of the stage, grade of the malignancy, menopausal status and chemotherapy were also investigated. There were no significant differences between the LP mean values of tumour an control tissues. However, excluding Grade III, stage lll-B, and chemotherapy received samples, and LP livels of the rests of the tumour tissue samples where higher than those of controls. Thus, based on the mean LP values, these results suggest that i) due to the interindividual differences, there was no significant difference between LP levels of tumour and control tissues which seem to indicate that the measurement of LP level could not be a marker for breast malignancy, and ii ) the stage and grade of the malignancy, and the chemotherapy and menopausal status had no impact on LP levels of tumour tissues. Key words : Human Breast cancer, lipid Peroxidation.