Gebelerı̇n gebelı̇k dönemı̇nde yapılan tarama testlerı̇ ı̇le ı̇lgı̇lı̇ bı̇lgı̇ tutum ve davranışları
Information attitudes and behaviors of pregnants about the screening tests performed during pregnancy
- Tez No: 735743
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERİT KAYA, DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR KIRICI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Gebeliklerin yaklaşık % 3 ila% 5'i doğum kusurları veya genetik bozukluklar ile komplikedir. Kadın sağlığında gebelik ve doğumla ilgili olay ve komplikasyonların en yoğun yaşandığı dönem 15-49 yaş arası olan doğurganlık dönemidir. Kromozomal anormallik, yaklaşık 150 canlı doğumda 1'de bulunmaktadır ve doğuştan gelen malformasyonlar bebeklik ve çocukluk dönemi ölümlerinin önde gelen nedenleri arasında yer almaktadır. Dünya Çapında tüm bebeklerin tahmini 7,9 milyonu veya yüzde 6 'sı, ciddi genetik bozukluklar ve diğer milyonlarcası gebelik süresince konsepsiyon sonrası ortaya çıkan bozukluklar ile doğmaktadır. Her yıl 5 yaş altında yaklaşık 3,3 milyon çocuk konjenital anomaliler nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Hayatta kalanlar içinse bu bozukluklar yaşam boyu süren zihinsel bedensel işitsel veya görsel engelliliğe neden olabilmektedir. Bir ülkenin sağlık durumunu en iyi anne ve yenidoğan sağlığı yansıtır. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) sıklıkla ülkelerin anne ve yeni doğan morbidite ve mortalite istatistiklerini o toplumun sağlık durumunun göstergesi olarak kullanır. Anne ve bebek sağlığının iyi olması için prekonsepsiyonel ve prenatal izlem önemlidir. Yapılan literatür taramasında Adıyaman ilinde daha önce böyle bir çalışmanın yapılmadığı görülmüştür. Ülkemizde düşüş eğiliminde olan bebek ölümlerinin daha da alt seviyelere çekilmesi için alınacak önlemlerden biri de gebelik dönemindeki tarama yöntemlerinin sıklığının arttırılmasıdır. Çalışmamızın amacı Adıyaman ilindeki gebelerin gebelik dönemine ait tarama testleri ile ilgili bilgi düzeylerini ve tutumlarını belirlemektir. Elde edilen sonuçlar çerçevesinde gerekli önlemlerin alınması için erken teşhisin önemini anlatarak anne ve bebek sağlığını ileriye taşımak amaçlanmıştır. Bu çalışma Adıyaman ilindeki gebelerin tarama testleri hakkındaki bilgi, tutum ve davranışlarını ölçmek amacı ile planlanmıştır. Örneklem grubunun belirlenmesinde n=Z2 a/2 P(1-P) /d2 formülü kullanılmıştır.%95 güven aralığı,%37 prevalans, %5 standart sapma ile örnekleme alınacak kişi sayısı 358 olarak hesaplanmıştır. Çalışma grubuna dahil edilme kriteri 18 yaş üstünde kadın olmak ve 28.hafta ve ileri gebelik döneminde olmaktır. 18 yaş altında olan gebeler, reaktif hipoglisemisi olan gebeler, daha önce diyabet tanısı almış ve takip edilen gebeler ve multiple gebeliği olanlar dışlanmıştır. Anket çalışmasının 01.02.2020-01.04.2020 tarihleri arasında tamamlanması planlanmaktadır. Anketler gerekli literatür taraması yapıldıktan sonra hazırlanmştır. Anketler sosyodemografik özellikler ve katılımcıların tarama testlerine yönelik bilgi, tutum ve davranışlarına yönelik sorular içermektedir. Anketin geçerlilik güvenirlik çalışması yapılmış ve Cronbach's Alpha kat sayısı 0.575 olarak bulunmuştur. Anketler çalışmayı gerçekleştirecek olan araştırmacı tarafından yüz yüze görüşmeler yapılarak uygulanacaktır. Ankete katılım gönüllülük esasına dayalı olup, anketler katılımcıların bilgilendirilmesi ve onam formunu imzalamasını takiben uygulanacaktır. Elde edilen veriler paket programa kaydedilecek, hata kontrolleri, tablolar ve istatiksel analizler bu program aracılığıyla yapılacaktır.Ortalamalar standart sapmalar ile birlikte verilecektir.İstatiksel analiz yöntemi olarak X2, t testi ve varyans analizi kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
About 3% to 5% of pregnancies are complicated by birth defects or genetic disorders. In women's health, the period in which the events and complications related to pregnancy and childbirth are experienced most intensely is the fertility period, which is between the ages of 15-49. The chromosomal abnormality is found in approximately 1 in 150 live births, and congenital malformations are among the leading causes of death in infancy and childhood. Worldwide, an estimated 7.9 million, or 6 percent, of all babies are born with serious genetic disorders and millions of others with post-conception disorders during pregnancy. About 3.3 million children under the age of 5 die every year due to congenital anomalies. For survivors, these disorders can lead to lifelong mental, physical, auditory or visual disability. Maternal and newborn health best reflects the health status of a country. The World Health Organization (WHO) often uses the maternal and newborn morbidity and mortality statistics of countries as an indicator of the health status of that community. Preconceptional and prenatal follow-up is important for good maternal and infant health. In the literature review, it was seen that such a study had not been done before in Adıyaman. One of the measures to be taken to reduce infant mortality, which has a decreasing trend in our country, is to increase the frequency of screening methods during pregnancy. The aim of our study is to determine the knowledge levels and attitudes of pregnant women in Adıyaman province about screening tests during pregnancy. Within the framework of the results obtained, it is aimed to advance the health of mother and baby by explaining the importance of early diagnosis in order to take the necessary precautions. This study was planned to measure the knowledge, attitudes and behaviors of pregnant women in Adıyaman province about screening tests. The formula n=Z2 a/2 P(1-P) /d2 was used to determine the sample group. The number of people to be sampled was calculated as 358 with 95% confidence interval, 37% prevalence, and 5% standard deviation. The criteria for inclusion in the study group were to be women over the age of 18 and to be in the 28th week and advanced pregnancy period. Pregnant women under the age of 18, pregnant women with reactive hypoglycemia, pregnant women diagnosed with diabetes before and followed up, and those with multiple pregnancies were excluded. The survey is planned to be XIV completed between 01.02.2020-01.04.2020. The questionnaires were prepared after the necessary literature review. The questionnaires contain questions about sociodemographic characteristics and the participants' knowledge, attitudes and behaviors towards the screening tests. The validity and reliability study of the questionnaire was carried out and the Cronbach's Alpha coefficient was found to be 0.575. Questionnaires will be administered by the researcher who will carry out the study, through face-to-face interviews. Participation in the survey is on a voluntary basis, and the surveys will be administered after informing the participants and signing the consent form. The obtained data will be recorded in the package program, error checks, tables and statistical analyzes will be made through this program. The means will be given together with the standard deviations. X2, t test and analysis of variance will be used as the statistical analysis method.