Karaciğer kitle lezyonlarının ayırıcı tanısında dinamik bilgisayarlı tomografi ve renkli doppler görüntülemenin yeri
- Tez No: 40248
- Danışmanlar: PROF.DR. ZEKİ BAKIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Karaciğer lezyonları tüm yaş gruplarında sıkça izlenen önemli bir diyagnostik problem oluşturmaktadır. Karaciğerde kitle lezyon tespit edildiğinde lezyonun primer veya metastatik primerse benign veya malign olup olmadığının tespiti tedavi yönteminin belirlenmesinde önemlidir. Bu ayrımı yapabilmek amacı ile ultrason, bilgisayarlı tomografi, anjiografi ve son zamanlarda da renkli Doppler görüntüleme kullanılmaktadır. Çalışmamızda fokal karaciğer lezyonu olan 15' i metastaz, 11 'i hepatosellüler karsinom, 7' si hemanjiom, 5 'i abse, 3'ü kist-hidatik, 3'ü ekinokok alveolaris, 2 'si polikistik karaciğer, l'i hepatosellüler adenom, l'i kolanjiokarsinom, l'i fokal karaciğer yağlanması, l'i diffuz karaciğer yağlanması olmak üzere 50 olgu dinamik bilgisayarlı tomografi ve renkli Doppler görüntüleme ile incelendi. Dinamik bilgisayarlı tomografi kesitlerinde hemanjiom ve abse olguları dışında primer ve metastatik tümörlerde ayırıcı tanı sağlayacak kontrast tutulumu izlenmedi. Renkli Doppler görüntülemede lezyon vaskülaritesi belirlenerek HCC olgularını metastatik lezyonlardan ve metastazlarıda heman j iomlardan ayırmak mümkündür. Aynı zamanda tümörü taklit eden ve benign natürlü diffüz ve fokal karaciğer yağlanması metastaz ve primer karaciğer tümörlerinden kan akım sinyal özellikleri kolaylıkla ayırt edilebilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Liver lesions are the most common diagnostic problem in all age groups. When a mass is vizualized in liver to clarify whether the mass is primary or metastatic and if it is primary whether benign or malign is important to determine the method of therapy. Ultrasound, computed tomography, angiography and recently color Doppler imaging has been used to make the differential diagnosis. In our study 50 patients with focal liver lesions including 15 metastases, 11 hepatocellular carsinomas, 7 hemangiomas, 5 abcesses, 3 cyst-hydatid, 3 ekinococcus alveolaris, 2 polycystic liver, 1 hepatocellular adenomas, 1 cholangiocarcinoma, 1 focal fatty degeneration, 1 diffuse fatty degeneration were imaged by dynamic computed tomography and color Doppler imaging. In dynamic computed tomography sections contrast enhancement that make it possible to differentiate primary and metastatic tumors except hemangiomas and abcesses wasn't observed. In color Doppler imaging by visualizing lesion vascularity it is possible to differentiate primary liver tumors from metastases and metastases from hemangiomas. Also focal and diffuse fatty degeneration stimulating tumors and benign in nature has been differentiated from primary tumors and metastases by blood flow signals. Dr. ?,r*,r P0^7