Parvovirus B19 infeksiyonlarının değişik yaş grubunda sağlıklı kişilerde ve thalassemialı hastalarda ELISA yöntemi ile araştırılması
  1. Tez No: 40246
  2. Yazar: EROL AYYILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NEJAT AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
35 ÖZET: Mayıs 1993 - Mayıs 1994 tarihleri arasında Ankara'da 177 sağlıklı kontrol ve 54 Thalassemi hastasında ELİSA yöntemi ile Parvovirus B19, IgG ve IgM antikorları araştırılmıştır. Thalassemia'lı hastaların 4'ünde (% 7) IgM antikorları, 22'sinde (% 41) ise IgG antikorları pozitif bulunmuştur. Kontrol grubunda IgM pozitifliğine rastlanmamış, 122' sinde (% 69) IgG antikorları pozitif bulunmuştur. Bulgular sağlıklı kontrol grubu ve Thalassemia grubunda yaşlara göre değerlendirildiğinde, sağlıklı grupta IgG antikorları 5 yaş ve altındakilerde %26.7, 6-17 yaş grubunda % 86.5 ve yetişkin grupta ise % 54; Thalassemia grubunda ise aynı yaş gruplarında sırasıyla % 62.5, % 32.3 ve % 50 bulunmuştur. Thalassemia' lı hastaların hiç birinde geçici aplastik krize rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
36 Seroprevalance of Parvovirus B19 INFECTION among healthy controls and PVB1 9 related patients from ANKARA, TURKEY. SUMMARY: The incidence of parvovirus B19 infections among healthy chidren, and PVB19 related patients, mainly thalassemia major in Ankara, were determined between May 1993- May 1994. There were 177 chidren in the first group and 54 in the latter. Parvovirus B19 specific IgM and IgG antibodies were detected by ELİSA.Of the177 samples none had acute infection with IgM positivity; hence 122(%69) had past infection and the rest were negative for PVB19 infection. We found the prevalance of IgG antibodies % 26.7 among heathy children under 5 years old, % 86.5, 6 to 17 years old, and % 54 in adults. In thalassemia major patients it was found to be % 62.5,% 32.3 and % 50, respectively. Transient aplastic crisis (TAC) was not observed in none of our thalassemic patients. ?.Mk'jL-r ?..iiliujljiıiü j d,aj