A Computer study on the optimum design of wastewater treatment plants for touristic centers in Turkey
- Tez No: 4025
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET TÜRKİYE'DEKİ TURİSTİK MERKEZLER İÇİN ATI KSU ARITMA TESİSLERİNİN BİLGİSAYAR İLE OPTİMUM DİZAYNI ÜZBEY, Sevil Yüksek Lisans tezi, Çevre Müh. Bölümü Tez Yöneticisi: Dr. Mustafa Oğuz Eylül, 1988, 67 sahife. Bu çalışma, Türkiye'deki turistik merkezler için değişik atıksu arıtma tesislerinin projelendirilmesi, tesislerin maliyetlerinin hesaplanması ve karşılaştırılmasını amaçlamaktadır. iklim koşulları, "Başbakanlık Çevre Genel Müdürlüğü'*' tarafından hazırlanan standartlar gözönüne alınarak farklı arıtma tesileri üzerinde çalışılmıştır. Her tesis için alan gereksinimi, kapital, yıllık işletme ve onarım maliyetleri ve maliyetin şimdiki yıllık değeri hesaplanmıştır. Boyutlandırma ve maliyet hesapları bilgisayar ile yapılmıştır. Programlama dili BASIC di r. Anahtar Kelimeler : Atıksu arıtma tesisi, biyolojik arıtım, turistik bölge, maliyet. ii
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A COMPUTER STUDY ON THE OPTIMUM DESIGN OF WASTEWATER TREATMENT PLANTS FOR TOURISTIC CENTERS IN TURKEY ÜZBEY, Sevil M.S. in Environmental Eng. Supervisor: Dr. Mustafa Oğuz September, 1988., 67.pages In this study, the design of various combinations of wastewater treatment plants for touristic locations of Turkey is examined and cost of those plants are calculated. Considering climatic conditions and effluent standard prepared by“General Directorate of Environment”the different cost items are studied for different treatment units. For every unit area requirement, capital costs and operation and maintenance costs and annual present worth values have been calculated. Calculation of dimensions and cost calculations are achieved by use of a personal computer. The program is made in BASIC. Key words : Wastewater treatment plant, biological treatment, touristic region, cost.