Biyolojik aşırı fosfor giderimi
- Tez No: 55531
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NAZİK ARTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Bu çalışmada; fosforun biyolojik olarak giderim, modelinin yapılması amaçlanmıştır. Fosforun ardışık kesikli reaktörlerde biyolojik arıtım modeli bilgisayar programına uyarlanarak tüm bileşenlerin zamanla değişimi değerlendirilmiştir. Model değişik atıksu yüklerinde ve işletme koşullarında çalıştırılmıştır. Birinci bölümde, çalışmanın amacı ve kapsamı yanında, özellikle içme suyu havzaları ve su kaynakları dikkate alındığında nutrient (N,P) kirlenmesinin yarattığı tehlike üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, atıksulardaki £03 for ve kaynakları açıklanarak kimyasal ve biyolojik fosfor giderim metodları anlatılmıştır % Üçüncü bölümde, biyolojik aşırı fosfor giderim mekanizması açıklanarak fosfor glderiminde mikrobiyolojik özellikler incelenmiştir» Fosfor gideriminin proses kinetiği, atokiometrisi ve biyokimyasal yaklaşım da bu bölümde verilmiştir. Proses ifadelerinin çıkarıldığı matrisin oluşturulmasıyla birlikte proses dizaynında dikkate alınması gerekli hususlar belirtilmiştir. Dördüncü bölümde, ardışık kesikli reaktörler tanımlanmış ve modellenmes indeki prensipler anlatılmıştır. Ardışık kesikli reaktörlerde fosfor gideriminin modellemesi yapılarak başlangıç ve çıkış koşulları verilmiştir. Kullanılan modelin tanıtımı yapılarak işletilmesi gösterilmiştir. Beşinci bölümde, programın çalıştırılmasından elde edilen veriler ve değerlendirmeler yer almaktadır. KOI fraksiyonlarının ve işletme koşullarının etkisi ile stokiometrik ve kinetik katsayı değişimlerinin sonuçlara yansıması yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY BIOLOGICAL REMOVAL OF EXCESS PHOSPHORUS Water sources are threatened by the pollution resulting from the human activities. And because of this, water sources cannot be evaluated sufficient and their usefulness is being lost* Except from the hazardous and the toxic wastes threatening water sources, the conventional pollutants from agricultural and human activities are another part of this thread. Especially, limited sources of drinking water is one of the serios problems of the world. Thus, the protection of intercontinental water sources is gaining improtance. And study to prevent eutrophication seen intensively in intercontinental water source is inseparable part of this aim. Irreversible levels of pollution will be formed unless the precautions such a3 infrastructure» agriculture under control, treatment, to prevent reaching of nitrogen and phosphorus (causing eutrophication) to water basins, are realized. For this reason, it can be said that scientific and practical studies on control and removal of N and P will increasingly be popular. In this study, the aim is to develop a biological removal model of phosphorus. By adopting biological treatment model of phosphorus in sequencing batch reactors on a computer program, variations of whole components with respect to time are evaluated. Model is applied for different wastewater loading rates and operation conditions. In the first chapter, beside the aim and the content of the study, the danger of nutrient (N,P) pollution is emphasized when especially, drinking water basins and water sources are taken into consideration.In the second chapter, the phosphorus content of wastewater and its sources are explained and chemical and biological phosphorus removal methods are described. In the third chapter, the biological removal mechanism of excess phosphorus is explained and microbiological view in phosphorus removal is examined. Process kinetics and stoichiometric and biochemical approaches in phosphorus removal, are also given in this part. Including the formation of matrix that brings out the process statements, required parameters in process design to be considered are specified. In the fourth chapter, the sequencing batch reactors are described and the principles of their modelling are explained. Phosphorus removal in sequencing batch reactors is modelled and initial and final conditions ace given. The model used is described and its application is shown. In the fifth chapter, the data obtained from the execution of the program and evaluations are presented. The reflection of variations on kinetic and stoichiometric coefficients and the effects of the operation conditions and COD fractions to the results is interpreted The results obtained according to these are listed below: 1. The data referring to the change of COD fractions on different operation modes are given in the table below. XVAccording to this table, one of the parameters affecting the biological removal o£ excess phosphorus is the concentration of substances at anaerobic phase such as acetate % Increasing of the acetate concentration increases -the dond.nat.ion of Poly- P bacteria and also the capacity of the phosphorus removal. 2. At optimum conditions, the quantity of phosphorus removed is 70 rag/L. When the autput data are compared with the experimental studies given in literature, the phosphorus removal efficiency in the model is seen to be higher. The reason for that is thought to be the difference between the theoretical values used in the model and the values in practical experimental studies. Another reason for this difference is that it is assumed there is no electron acceptor such as oxygen and nitrite at anaerobic phase in the model* Such assumptions cause the values calculated theoretically to be more efficient: than the ones in experimental studies. 3 »Increasing of the Kc coefficient which determines the conversion quantity of readily biodegradable substrate to acetate, increases the acetate concentration formed in the anaerobic phase. This causes Poly-£ bacteria to be dominant and increases the efficiency of phosphorus removal. The table referring to this change is given below» xvi4, Because the storage of acetate is quicker than the conversion ratio o£ readily biodegradable substrate to acetate, the changes made in Kp coefficient do not affect the result* But it is necessary to stay between certain values and have sufficient anaerobic period. 5. Increasing of the unit production rate of Poly-P microorganisms and increasing of the Fprel, Fpuptl values providing keeping the same ratio, increase the quantity of the phosphorus stored and consequently the efficiency of the phosphorus removal. The tables related are below. 6. Fill time is not a term affecting the phosphorus removal providing the condition that it is not approaching to the end of the anaerobic period. For 1 hour of anaerobic period, 15-30 minutes of fill time does not affect the result, if fill time is taken to be 1 hour, it decreases the efficiency. The tables related are below. xvii7. The ratio of the length of anaerobic period to the length of aerobic period is a term affecting the efficiency, tt is necessary to find the required ratio by considering the removal mechanism. To take the anaerobic or the aerobic period short prevents the formation of the removal mechanism. The tables related are below. As a result, it is emerged that in order to prevent eutrophication presenting danger in receiving environment, the sequencing batch reactors can be used harmoniously for the biological removal of phosphorus. xviii