Hidroksiapatit, allojenik kemik tozu, doğal mercan ve kalsiyum karbonatın kemikleşme üzerine etkilerinin deneysel olarak incelenmesi
- Tez No: 40267
- Danışmanlar: PROF.DR. KENAN ARAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Kemik onarım mekanizmasının yetersiz kaldığı durumlarda yada büyük kemik defektlerinde, kemikleşmenin daha hızlı ve sağlıklı olarak gerçekleşmesi amacıyla greftler ve implant materyalleri kullanılmaktadır. Çalışmamızda; köpeklerin alt çenelerinde oluşturulan standart booyutlardaki kavitelere kalsiyumkarbonat, hidroksiapatit, kemik tozu ve doğal mercan uygulanmış, bir kavite ise kontrol amacıyla boş bırakılmıştır. Deneklerden, l.hafta, l.ay ve 2.ayda alınan örnekler histolojik yöntemlerle ışık mikroskobunda incelenmiş ve biyomateryallerin kemikleşmeye olan etkileri değerlendirilmiştir. 1. haftanın sonunda; kemikleşmeye etkisi açısından hidroksiapatit en başarılı sonuçlan verirken, 1. ve 2. ay değerlendirmelerinde doğal mercan uygulanan kavitelerde daha hızlı ve fizyolojik paterne uygun kemikleşme saptanmıştır. Kemikte uygulanan biyomateryallere karşı hiçbir reaksiyon gözlenmezken, yapılan yumuşak doku değerlendirmelerinde tüm biyomateryallerin çevresinde osteoklastlann sayıca arttığı gözlendi. 66
Özet (Çeviri)
SUMMARY Graft and implant materials are generally used in large bony defects to support the insufficient bone healing mechanism. în this study five standardized cavities were prepared at the lower jaw of the animals, four cavities were filled with calciumcarbonate, hydroxyapatite, bone chips and natural coral while one was left unfilled as a control cavity. At the end of the first week, first month and second month, bone samples were taken and evaluated histologically for determining their effects on ossification. Hydroxyapatite showed the most positive effect on ossification at the end of the first week. On the contrary, at the end of the first and second months the cavities filled with the natural coral exhibited rapid and physiological ossification. There was no reaction against biomaterials in bone cavities, however, in soft tissues increased osteoclastic activity was observed. 67