Hemiparetik olgularda kognitif bozukluklar ile yürüyüşün karşılaştırılması
Cognitive impairment and its relationship to gait in the hemiparetic patients
  1. Tez No: 40268
  2. Yazar: FERHAN TANRIÖĞER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HÜLYA KAYIHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Çalışmamız, hemipleji rehabilitasyonunda, kognitif ve duyu-algı bozuk lukları ile yürüyüş arasındaki ilişkinin incelenmesi ile değerlendirme ve te davi programlarına yön verebilmek amacı ile yapılmıştır. Araştırmamızda Erciyes Üniversitesi Nöroloji Anabilim Dalı'nda yatarak tedavi olan ve polik linik takibinde olan 30 erişkin hemiparetik olgu değerlendirilmiştir. Olguların hepsine, kognitif bozukluğu değerlendirmek için Mini Mental Durum Değerlendirmesi (MMDD) testi, algı bozuklukları için Ayres Duyu Bütünlüğü testleri, yürüyüş için Ayak İzi Yöntemi uygulanmıştır. Kognitif bozukluklarla zaman-mesafe karakteristikleri karşılaştırıldığın da; hafıza, hatırlama ve lisan ile zaman-mesafe karakteristikleri arasında ista tistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır (p>0.05). Oryantasyon ile adım zamanı, dikkat ile hız, adım uzunluğu, çift adım uzunluğu ve adım ge nişliği arasında anlamlı ilişki ortaya çıkmıştır (p0.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purposes of our study were to determine variations of cognitive, perceptual abilities and temporal variables of gait in 30 hemiparetic patients and relationships between particular cognitive, perceptual tests and temporal- distance variables of hemiplegic gait. In this study, Mini-Mental state score, Ayres Sensory Integration tests and Footprint Analysis in gait were administered. When relationship between cognitive impairment and temporal-distance (TD) measurements of gait were compared; statistically significant correlation were not apparent between memory, language, recall and temporal-distance measurements (p>0.05). We found statistically, correlation between orientation and step length, attention and velocity, step length, stride length, base of support (p0.05).