Ankebut gazetesinde Milli Mücadele yazıları (1920- 1922 )
- Tez No: 402779
- Danışmanlar: PROF. DR. BİROL EMİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yakın Doğu Üniversitesi
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 262
Özet
Bu çalışma, Türk İstiklâl savaşının Kıbrıs gözüyle nasıl değerlendirildiği ve Kıbrıs Türk halkının bu hadise karşısında ortaya koyduğu tepkiyi çıkarmak amacıyla yapılmıştır. Bu çalışmaya uygun olarak Ankebut gazetesini seçtim. Gazete Harf Devrimi'nden önce yayınladığı için Osmanlı Türkçesiyle basılmıştır. Gazetenin eski ve bazı metinlerinin silik olması çalışmamı zorlasa da elimden gelen bütün gayretle metinleri en iyi şekilde ortaya çıkardım. Metinleri Latin harfleriyle ortaya çıkardıktan sonra bunları okuyarak gördüm ki; Kıbrıs Türk halkı Türk İstiklâl savaşına kayıtsız kalmamış, bu savaşı desteklemiş ve Kıbrıs'tan Anadolu'ya asker göndererek Türk İstiklâl savaşına fiili olarak da destek vermiştir. Bu çalışmanın, Türk İstiklâl savaşının İstanbul gözüyle değerlendirilmesi, Anadolu gözüyle değerlendirilmesi gibi objelerden sonra bir de Kıbrıs gözüyle değerlendirilmesi bakımından önemli olacağını ümit ediyorum.
Özet (Çeviri)
This study is intended to bring to light the reaction of Turkish Cypriot people to the Turkish War of Independence and the appraisal of this war from Turkish cypriot view. I have chosen 'Ankebut' newspaper as an appropriate source for this study. Since the paper was published before the Alphabet Reform it was printed in Ottoman Turkish. Even though the papers were old and some portions of the text were partially rubbed out I did my best to bring them to light. After transliterating the text into Latin alphabet I have found out that Turkish Cypriot people were not indifferent to Turkish war of Independence but had given support to this war and were actively involved in it by sending volunteers to Anatolia to fight. I believe this study is significant in the sense that it is bringing to light the Turkish Cypriot view of Turkish war of Independence after the appraisals of this war from the views of Istanbul and Anatolia.