Normal ve psöriatik insan deri biyopsi örneklerinde çeşitli hücre adhezyon molekül dağılımının immünohistokimyasal yöntemlerle ışık mikroskop düzeyinde incelenmesi
- Tez No: 40280
- Danışmanlar: PROF.DR. ESİN AŞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
psöriatik deride, dermal damarlar çevresinde paketlenmiş olan hücrelerin özellikle hücre-hücre temas bölgelerinde immün reaksiyon gösterdiği saptandı. Bu molekülün, hastalığın patogenezinde önemli bir rol oynayan T lenfositlerin ileri aktivasyonunda düzenleyici bir rol oynayarak, hastalığın prognozunda ve kronikleşmesinde rolü olabileceği düşünüldü. 37ÖZET Bu çalışma, psöriasisin etyopatogenezinde potansiyel bir rol oynadığı düşünülen çeşitli hücre adhezyon moleküllerinin, normal ve psöriatik insan deri örneklerindeki dağılımlarını karşılaştırmalı olarak incelemek ve bu dağılımın hastalığın oluşumundaki olası işlevsel rollerini ortaya koyabilmak amacıyla planlanmıştır. Normal ve psöriatik insan deri örnekleri, immünohistokimyasal çalışmalar için hazırlanıp, indirekt immünoperoksidaz yöntemi ile boyandı. Ayrıca, psöriasise özgü ışık mikroskobu değişimlerini göstermek amacıyla, elektron mikroskobu doku izleme yöntemleri kullanarak araldit bloklar elde edildi. Yan ince kesitler, metilen mavisi-azur II ile boyandıktan sonra, Olympus BH2 ışık mikroskobuyla incelenip değerlendirildi. özellikle, patogenezde primer rol oynadığı düşünülen, başta CD4+ yardımcı T hücreleri olmak üzere, immün hücrelerin deriye göçlerinde rol oynayan ve lenfosit- endotel etldleşimini düzenleyen adhezyon moleküllerinden, P ve E selektinin psöriatik derilerin dermislerindeki tüm damarlarda, özellikle endotel hücrelerinin lümene bakan yüzlerinde belirgin bir biçimde tanımlandığı bu çalışmaya özgü bir bulgu olarak ortaya kondu. Ayrıca, yine lenfosit-endotel tutunmasında rol oynayan, VLA-4/VCAM-1 ile LFA-l/ICAM-1 adhezyon molekül çiftlerinden VCAM-1 ve ICAM-1, psöriatik dermal damar endotel hücrelerinde, VLA-4'de, damar lümenindeki ve perivasküler bölgedeki bir grup hücrede belirgin olarak tanımlandı. Böylece, dermal damarları döşeyen endotel hücrelerinde, lenfosit-endotel etkileşimlerini düzenleyen moleküllerden, P ve E selektin, VCAM-1 ve ICAM-1'in normal deri örneklerinde tamamen negatif iken, psöriatik derilerdeki damar endotel hücrelerinde çarpıcı bir biçimde immün reaksiyon göstermesi, ayrıca, VCAM-1'in karşıt reseptörü olan VLA-4'ün de, damar lümenindeki ve perivasküler bölgedeki hücrelerde pozitif olarak tanımlanması; bu adhezyon moleküllerinin, hastalığın etyopatogenezinde primer rol oynadığı düşünülen, T lenfositlerin deriye göçlerini düzenleyen kritik moleküller olduğunu göstermiş oldu. 35ÖZET Bu çalışma, psöriasisin etyopatogenezinde potansiyel bir rol oynadığı düşünülen çeşitli hücre adhezyon moleküllerinin, normal ve psöriatik insan deri örneklerindeki dağılımlarını karşılaştırmalı olarak incelemek ve bu dağılımın hastalığın oluşumundaki olası işlevsel rollerini ortaya koyabilmak amacıyla planlanmıştır. Normal ve psöriatik insan deri örnekleri, immünohistokimyasal çalışmalar için hazırlanıp, indirekt immünoperoksidaz yöntemi ile boyandı. Ayrıca, psöriasise özgü ışık mikroskobu değişimlerini göstermek amacıyla, elektron mikroskobu doku izleme yöntemleri kullanarak araldit bloklar elde edildi. Yan ince kesitler, metilen mavisi-azur II ile boyandıktan sonra, Olympus BH2 ışık mikroskobuyla incelenip değerlendirildi. özellikle, patogenezde primer rol oynadığı düşünülen, başta CD4+ yardımcı T hücreleri olmak üzere, immün hücrelerin deriye göçlerinde rol oynayan ve lenfosit- endotel etldleşimini düzenleyen adhezyon moleküllerinden, P ve E selektinin psöriatik derilerin dermislerindeki tüm damarlarda, özellikle endotel hücrelerinin lümene bakan yüzlerinde belirgin bir biçimde tanımlandığı bu çalışmaya özgü bir bulgu olarak ortaya kondu. Ayrıca, yine lenfosit-endotel tutunmasında rol oynayan, VLA-4/VCAM-1 ile LFA-l/ICAM-1 adhezyon molekül çiftlerinden VCAM-1 ve ICAM-1, psöriatik dermal damar endotel hücrelerinde, VLA-4'de, damar lümenindeki ve perivasküler bölgedeki bir grup hücrede belirgin olarak tanımlandı. Böylece, dermal damarları döşeyen endotel hücrelerinde, lenfosit-endotel etkileşimlerini düzenleyen moleküllerden, P ve E selektin, VCAM-1 ve ICAM-1'in normal deri örneklerinde tamamen negatif iken, psöriatik derilerdeki damar endotel hücrelerinde çarpıcı bir biçimde immün reaksiyon göstermesi, ayrıca, VCAM-1'in karşıt reseptörü olan VLA-4'ün de, damar lümenindeki ve perivasküler bölgedeki hücrelerde pozitif olarak tanımlanması; bu adhezyon moleküllerinin, hastalığın etyopatogenezinde primer rol oynadığı düşünülen, T lenfositlerin deriye göçlerini düzenleyen kritik moleküller olduğunu göstermiş oldu. 35
Özet (Çeviri)
SUMMARY The present study was performed to investigate the distribution of several adhesion molecules in psoriatic and normal human skin which were thought to have a potential role in the ethiopathogenesis of psoriasis. Normal and psoriatic human skin biopsy specimens were processed for irmnunohistochemical analysis and examined after staining with an indirect immunoperoxidase technique. Some samples were also processed according to the routine plastic embedding method. Semithin sections were examined hy light microscopy after staining with Methylene blue-Azur II. The presence of P and E selectin, which are known to mediate the migration of immune cells, especially CD4+ T helper cells, to skin and regulate leukocyte- endothelial cell interactions, were shown to be expressed on the luminal membranes of endothelial cells of all blood vessels in the psoriatic skin representing a previously unreported observation. Among other receptor-ligand pairs mediating leukocyte-endothelial cell adhesion such as VLA-4/VCAM-1 and LFA-l/ICAM-1 ; VCAM-1 and ICAM-1 were shown to be strongly expressed in the endothelium of the psoriatic dermal blood vessels. Additionally, some perivascular VLA-4 + cells were also observed. Our findings demonstrating the presence of adhesion molecules mediating leukocyte-endothelial cell interactions, such as P selectin, E selectin, VCAM-1 and ICAM-1 in the endothelium of the dermal blood vessels of psoriatic tissue samples but not in normal skin and the presence of VLA-4, a ligand for VCAM-1, in the luminal and perivascular cells, indicated the critical role of these adhesion molecules in regulating the migration of T cells to the skin. Additionally, examination of the semithin sections by light microscopy revealed some previously undescribed structural changes in the blood vessels and on infiltrating cells of psoriatic skin. 38SUMMARY The present study was performed to investigate the distribution of several adhesion molecules in psoriatic and normal human skin which were thought to have a potential role in the ethiopathogenesis of psoriasis. Normal and psoriatic human skin biopsy specimens were processed for irmnunohistochemical analysis and examined after staining with an indirect immunoperoxidase technique. Some samples were also processed according to the routine plastic embedding method. Semithin sections were examined hy light microscopy after staining with Methylene blue-Azur II. The presence of P and E selectin, which are known to mediate the migration of immune cells, especially CD4+ T helper cells, to skin and regulate leukocyte- endothelial cell interactions, were shown to be expressed on the luminal membranes of endothelial cells of all blood vessels in the psoriatic skin representing a previously unreported observation. Among other receptor-ligand pairs mediating leukocyte-endothelial cell adhesion such as VLA-4/VCAM-1 and LFA-l/ICAM-1 ; VCAM-1 and ICAM-1 were shown to be strongly expressed in the endothelium of the psoriatic dermal blood vessels. Additionally, some perivascular VLA-4 + cells were also observed. Our findings demonstrating the presence of adhesion molecules mediating leukocyte-endothelial cell interactions, such as P selectin, E selectin, VCAM-1 and ICAM-1 in the endothelium of the dermal blood vessels of psoriatic tissue samples but not in normal skin and the presence of VLA-4, a ligand for VCAM-1, in the luminal and perivascular cells, indicated the critical role of these adhesion molecules in regulating the migration of T cells to the skin. Additionally, examination of the semithin sections by light microscopy revealed some previously undescribed structural changes in the blood vessels and on infiltrating cells of psoriatic skin. 38