İskeletsel sınıf 2 maloklüzyonlarında bass apareyinin dento-fasiyal sisteme etkilerinin sefalometrik olarak incelenmesi
The Cephalometric evaluation of the effects of bass appliance on the dento-facial system in the skeletal class 2 malocclusions
- Tez No: 40281
- Danışmanlar: PROF.DR. SEMRA CİĞER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Kliniğimize tedavi olmak amacıyla başvuran, büyüme ve gelişim döne mindeki düzgün arklara sahip iskeletsel Sınıf II bölüm 1 maloklüzyonlu bireylerden 16 sına Bass apareyi uygulanırken, 16 birey de kontrol grubu nu oluşturmak üzere ayrılmıştır. Tedavi grubunu oluşturan bireylerden tedavi öncesi ve sonrasında elde edilen lateral sefalogramlar üzerinde yapılan ölçümler, birbirleriyle ve kontrol grubu ölçümleriyle karşılaştı rıl arak, maksi 11 a ve mandı'buladaki iskeletsel, dental ve yumuşak doku de ğişikliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Tedavi grubunu oluşturan bi reylerin kronolojik yaş ortalaması 10.9 + 1.2 yıl, kontrol grubunu oluş turan bireylerin yaş ortalaması ise 10.6 + 1.2 yıldır. Sefalometrik ölçümler, R.M.O. Jiffy Orthodontic Evaluation (JOE) bilgisayar programı kullanılarak yapılmıştır. Bu ölçümler Ricketts, Tweed, Steıner, Holdaway ve McNamara analizlerine ait uygun parametreleri kapsa maktadır. Yapılan istatistiksel değerlendirmeler sonucunda, Bass apareyinin mandibula üzerinde oluşturduğu iskeletsel etkinin maksillaya göre daha fazla olduğu gösterilmiştir. Maksi 11 a ve mandibulada meydana gelen olum lu değişikliklere bağlı olarak, overjet azalmıştır. Overjetin azalmasın da dental etki minimal olmuştur. Ost keserler çok hafif şekilde diki eş miş, alt keserlerde ise az miktarda labiale hareket olmuştur. Yüzün dik yön gelişimini gösteren parametrelerde genel olarak değişiklik saptanma mıştır. Yumuşak doku profil, daha dengeli bir yapı kazanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The individuals who were in the growth and development periods and had regular upper and lower arches, referred to our clinic for the correction of their skeletal Class II div 1 malocclusions. Among these patients, 16 of them were treated with Bass appliance while the other group, consisting of the same amount of individuals were separated inorder to constitute the control group. The measurements which were done on the lateral cephalograms that were taken from the patients in the treatment group at the beginning and end of the treatment were compared with each other and the measurements of the control group during the control period and the skeletal, dental and soft-tissue changes considering both maxilla and mandible were assessed. At the beginning of the treatment, the mean age of the treatment group was 10.9 + 1.2 years. The mean age of the control group was found to be 10.6 + 1.2 years at the beginning of the control period. Cephalometric evaluations were done by using the R.M.O. Jiffy Orthodontic Evaluation (JOE) computer program. These evaluations consisted of the appropriate parameters of Ricketts, Tweed, Steiner, Holdaway and McNamara analysis. At the end of the statistical evaluations, the skeletal effect that was obtained by the Bass appliance found to be more significant in mandible comparing with the maxilla. Overjet reduced due to the positive skeletal alterations in both maxilla and mandible. The dental effect was minimal in reducing overjet. Upper incisors slightly uprighted while the lower incisors proclined slightly. In general, no changes were observed in the parameters concerning the vertical proportions of the face. Soft tissue profile of the patients became more balanced.