İşitme engelli çocuğa sahip ailelerde aile fonksiyonlarının etkilenmesi
In The Family who have hearing impaired child, the level of effect of family functions
- Tez No: 40284
- Danışmanlar: PROF.DR. EROL BELGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
.10 ÖZET Çalışmamızda, işitme engelli çocuğa sahip ailelerde, aile fonksiyonlarının etkilenme düzeyleri ve buna etki eden faktörler incelenmiştir. İşitme engelli çocuğa sahip deney grubu aileler ile işitme engelli çocuğu olmayan kontrol grubu aileler aile fonksiyonlarını yerine getirmelerini etkileyen faktörler açısından karşılaştmlmıştır. Bu faktörler, 1. Ailedeki kişi sayısı, 2. Anne eğitim düzeyi, 3. Baba eğitim düzeyi, 4. Babanın yaptığı iş, 5. Ailedeki kişi sayısıdır. Bu amaçla Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı, Odyoloji ve İşitme Konuşma Eğitim Ünitesi ve Özel Odyoloji Merkezi' ne devam eden 50 işitme engelli çocuğun ailesine ve özel anaokuluna giden 30 çocuğun ailesine Aile Değerlendirme Ölçeği uygulanmıştır. Ölçek her aile için çoğaltılmış ve anket şeklinde aileye verilmiş, daha sonra sonuçlar değerlendirilmiştir. İşitme engelli çocuğa sahip ailelerin, aile fonksiyonlarını yerine getirmelerine, ailenin yukarıda belirtilen demografik özelliklerinin etki ettiği bulunmuştur. İşitme engelli çocuğu olmayan ailelerde bu durumun çok belirgin olmadığı görülmüştür.40 İki grup arasında yapılan karşılaştırmalarda; deney grubunda, ailedeki kişi sayısı ve çocuk sayısı arttıkça aile fonksiyonlarını yerine getirme düzeyinin de olumsuz yönde etkilendiği belirlenmiştir. Babaların eğitim düzeyi ve ailenin ekonomik düzeyinin yükselmesi, aile fonksiyonlarının yerine getirilmesinin olumluluk yönünde etkilendiği tespit edilmiş; kontrol grubunda aynı etkiye rastlanmamıştır. Elde edilen bulgular istatistiksel olarak da desteklenmiştir. işitme engelli çocuğa sahip ailelerin fonksiyonlarnn gereği gibi yerine getirememeleri, evde engelli çocuğa karşı olan tutumlarına bağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
41 SUMMARY In our study, in the family who have hearing impaired child, the level of effect of family functions and factors which affect to tins had been investigated. Experiment group families who have hearing impaired child and control group families who have not hearing impaired child had been compared at the point of factors which effects to carry out of family functions. These factors: 1. The number of individuals in the family, 2. The level of mother's education, 3. The level of father's education, 4. Father's job, 5. The number of children in the family. For this purpose in Hacettepe University Ear-Nose-Throat Mainscience Branch and Audiology Department and Hearing and Conversation Unity and Special Audiology Center, 50 families who have hearing impaired child and 30 families who have not hearing impaired child go to special fundemantal school had been applied to Family Assestment Scale. The scale had been coppied for every family and given to every family hi the shape of inquiry. Then the results had been assested. It had been found that families who have hearing impaired child to carry out of family functions had been affected demographic properties of family which mentioned42 above in the families who have not hearing impaired child. This stuation had been seen that it was not as definite as families who have hearing impaired child. In the comparision between these two groups; in the experiment group, as the number of individual and child in the family increase, it had been determined that the level of carriying out of family functions had been affected in the negative direction. As the level of father's education and the level of families economy increase, it had been affected in the positive direction. In the control group this affect had not been met. Obtained inventions had been supported as statistical. Families who have hearing impaired child not to carry out family functions as necessary had been connected to the determination of life in accordance with hearing impaired child.