Cinsel yönden aktif kadınlar ve genel kadınlarda 2. jenerasyon cinsel temasla bulaşan hastalık etkenlerinin insidansı
Incidence of the second generation STD agents in prostitutes and sexually active female
  1. Tez No: 40333
  2. Yazar: CANDAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FATİH KÖKSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
CİNSEL YÖNDEN AKTİF KADINLAR VE GENEL KADINLARDA 2.JENERASY0N CİNSEL TEMASLA BULAŞAN HASTALIK ETKENLERİNİN İNSİDANSI 7. ÖZET Kontrollü ve kontrolsüz genel kadınlar ile semptomatik ve asemptomatik ev kadınlarında özellikle 2.jenerasyon CTBH etkenlerinin genital kolonizasyonu ile bu hastalıkların prevalansını tespit etmek amacı ile yapılan çalışmada 480 endoservikal sürüntü örneği ile 440 serum örneği değerlendirilmiştir. Kontrolsüz genel kadınların % 1 8'inde Chlamydial kolonizasyon tespit edilirken, asemptomatik ev kadınlarında bu oranın %1 olduğu görülmüştür. Buna karşılık kontrolsüz genel kadınların %65'inin serum örneklerinde anti Chlamydial antikor gösterilirken, asemptomatik kadınlarda antichlamydial rezidüel antikor %7.1 olarak tespit edilmiştir. HSV tip 2'ye karşı da en yüksek antikor cevabı yine kontrolsüz kadınlarda (%76.1) görülmüş olup bunu kontrollü kadınlar (%41.3), semptomatik ev kadınları (%12.5) ve asemptomatik ev kadınları (%8.9) izlemiştir. 51
Özet (Çeviri)
INCIDENSE OF THE SECOND GENERATION STD AGENTS IN PROSTITUTES AND SEXUALLY ACTIVE FAMELE 8. SUMMARY In the study done on prostitutes who had check-ups who didn't and symptomatic and asymptomatic housewives especially about the effects of second generation STD's genital colonalization and the prevalance of these diseases, 480 endocervical smear samples and 440 serum samples were examined. 18% of prostitutes who didn't have check-ups were found to have chlamydial colonalization where as this rate was 1 % in asymptomatic housewives. Also in prostitutes who didn't have check-ups the serum samples of 65% antichlamydial residual bodies were found to be 7.1%. Againts HSV type II the highest antibodies were found in women who didn't have check-ups (76.1%), followed by women who had check ups (41.3%) symptomatic house-wives (12.5%) and lastly asymptomatic housewives by 8.9%. 52