Göz ve kapak tümörlerinde doku Zn+2, Cu+2 ve Mg+2 değerleri atomik absorbsiyon spektrofotometri yöntemi
- Tez No: 40334
- Danışmanlar: PROF.DR. SEYHAN VARİNLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalında 1990-1995 yılları arasında tanı almış, göz ve göz kapağı yerleşimli malign tümörlerde biyokimyasal olarak atomik abzorbsiyon spektrofotometri ile tümör dokusunda çinko, bakır ve magnezyum düzeyleri ölçülmüş ve bu elementlerin malignitelerle ilişkileri araştırılmıştır. Göz yerleşimli malign tümör grubunda retinoblastomalı 10 olgu ve koroidal malign melanomalı 8 olgu vardır. Retinoblastomalı olgularda tümör dokusu ortalama çinko düzeyleri kontrol grubuna göre %44 artış, göstermiştir. Koroidal malign melanomada ise göz kapağı periorbital yerleşimli malign deri tümörü bulunan ve bu nedenle enükleasyon yapılan olgulara (kontrol grubu-1) göre çinko düzeyinde yaklaşık %39; absolu glokom, rudimenter göz ve inflamasyon nedeniyle enükleasyon yapılan olgulara (kontrol grubu- 2) göre çinko düzeyinde yaklaşık %29 artış, saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Zinc, copper and magnesium levels in tumors of the eye and eyelid diagnosed in Çukurova University Faculty of Medicine Department of Pathology in years 199 0-1995 were measured by atomic absorption spectrophotometry; and association of these elements with malignancies was investigated. Tumors located in the eye were consisted of 10 retinoblastoma and 8 choroidal malignant melanomas. Retinoblastoma group was found to have 44% higher mean zinc values compared to the control group. In choroidal malignant melanoma group mean zinc values were 39% and 29% higher than the values of the tissues of the eyes enucleated for periorbital malignant tumors with no extension to the eye (control group-1), and eyes enucleated for glaucoma and inflammation (control group-2), respectively.