Göz kapağı tümörlerinde 7 yıllık klinik ve patolojik verilerin epidemiyolojik olarak değerlendirilmesi
A seven years epidemiological evaluation of clinical and pathological data in the eyelid tumors
- Tez No: 460120
- Danışmanlar: UZMAN NEDİME DEVECİ DEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Giriş ve Amaç: Göz kapağı tümörleri göz hastalıkları pratiğinde geniş yer tutmaktadır. Hastalar daha çok kozmetik nedenlerle başvurmaktadır. Ayrıca bu lezyonlar çeşitli kapak bozukluklarına yol açmakta ve bazıları malignite riski taşımaktadır. Bu nedenle iyi huylu göz kapağı tümörü ön tanısı da olsa eksize edilen her kitleye histopatolojik inceleme yapılması gerekmektedir. Biz de bu çalışmamızda Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Kliniğine göz kapağında kitle şikayeti nedeniyle başvuran ve ameliyat olan olguların epidemiyolojik incelemesini, hangi kapak tümörünün ne sıklıkta, hangi cinsiyette ve yaşta görüldüğünü ve yerleşim yerini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: 01.09.2009 - 01.09.2016 tarihleri arasında Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Kliniğine göz kapağında kitle şikayeti nedeniyle başvuran ve cerrahi müdahele yapılan 348 hastaya ait 463 kitle retrospektif olarak değerlendirildi. Hastalar histopatolojik tanı, yerleşim yeri, yaş ve cinsiyet açısından incelendi. Patolojik değerlendirme yapılamayan kitle ve hastalar çalışma kapsamına alınmadı. Bulgular: Çalışma kapsamında 348 hastanın 463 lezyonu incelendi. 348 hastanın 192'si kadın, 156'sı erkekti ve yaş ortalaması 45,4±21,7 yıl idi. 463 kitlenin 423'ü benign (%91,3), 37'si malign (%8), 3'ü premalign (%0,7) karakterdeydi. Benign lezyonlar arasında sıklık sırasıyla skuamöz papillom (%20,3), nevüsler (%14,9), seboreik keratoz (%11,5) izlendi. Bu grubun 176'sı (%56,6) kadın, 135'i (%43,4) erkekti ve yaş ortalaması 43,4±21,1 yıl idi. Lezyonlar sıklık sırasıyla üst kapak, alt kapak, iç kantus ve dış kantus yerleşimliydi ve %54,9'u sol, %45,1'i sağ tarafta lokalize idi. Malign lezyonların 36'sı (%97.3) BHK, 1'i (%2.7) sebase bez karsinomu idi, yassı hücreli karsinom ve malign melanom bu grupta tespit edilmedi. Bu grubun yaş ortalaması 63,8±16,3 yıl idi ve olguların 21'i (%56,7) erkek, 16'sı (%43,3) kadındı. Malign lezyonlar sıklık sırasıyla alt kapak, iç kantus, üst kapak ve dış kantus yerleşimliydi ve %62,2'si sol, %37,8'i sağ tarafta lokalize idi. Ayrıca lezyonlar kökenine göre epidermal, adneksiyal grup olarak sınıflandırıldı.Bu iki gruba giremeyen melanosit kaynaklı, vasküler kaynaklı, infeksiyöz ve inflamatuar lezyonlar diğer tümörler grubunu oluşturdu. Yani tümörler kökenine göre incelendiğinde sıklık sırasıyla diğer tümörler grubu %45, epidermal kaynaklı tümörler %44.7, adneksiyal kaynaklı tümörler %10.3 şeklinde saptandı. Sonuç: Göz kapağı tümörleriyle göz hastalıkları pratiğinde sık karşılaşılmakta ve bu lezyonlar arasında en sık iyi huylu göz kapağı tümörleri görülmektedir. Kötü huylu göz kapağı tümörleri daha az sıklıkta ve daha çok ileri yaşlarda görülmektedir, fakat erken yaşlarda da görülebileceği unutulmamalıdır. Dolayısıyla göz kapaklarından eksize edilen her kitlenin histopatolojik incelemeye gönderilmesi ve klinik tanı ile birlikte değerlendirilerek klinik takip altında tutulması esastır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: The eyelid tumors have a wide use in the practice of eye diseases. Patients are referred for more cosmetic reasons. In addition, these lesions lead to various eyelid disorders and some of them carry the risk of malignancy. For this reason, histopathologic examination should be performed for each excised eyelid mass, even if it is a preliminary diagnosis of benign eyelid tumor. In this study, we aimed to evaluate the epidemiologic examination of patients who had been referred to Haseki Training and Research Hospital Eye Clinic due to eyelid mass complaints, and the frequency, gender and age at which the cover tumor was seen and the settlement. Materials and Methods: Between 01.09.2009 - 01.09.2016, 463 eyelid masses of 348 patients who applied to Haseki Training and Research Hospital Eye Clinic due to eyelid mass complaints and underwent surgical intervention were retrospectively evaluated. The histopathological diagnosis, location, age and sex of the patients were examined. The masses and patients who could not be evaluated pathologically were not included in the study. Results: The study included 463 lesions of 348 patients. 192 of the 348 patients were female, 156 were male and the mean age was 45.4 ± 21.7 years. 423 of 463 patients were benign (91,3%), 37 were malign (8%) and 3 were premalign (0.7%). Squamous papillomas (20.3%), nevi (14.9%) and seborrheic keratoses (11.5%) were the most frequent benign lesions. Of this group, 176 (56.6%) were female, 135 (43.4%) were male and the average age was 43.4 ± 21.1 years. The lesions were located in the upper lid, lower lid, inner cantus, and outer cantus, respectively, and 54.9% were left side and 45.1% were localized on the right side. 36 (97.3%) malignant lesions were BCC, 1 (2.7%) was sebaceous gland carcinoma, squamous cell carcinoma and malignant melanoma were not detected in this group. The mean age of this group was 63.8 ± 16.3 years and 21 (56.7%) of the cases were male and 16 (43.3%) were female. Malignant lesions were located in the lower lid, inner cantus, upper lid and outer cantus, respectively, and 62,2% were left and 37,8% were localized on the right side. In addition, the lesions were classified as epidermal, adnexial group according to their origin. The other group of tumors originated from melanocyte-derived, vascular-derived, infectious and inflammatory lesions that could not enter the two groups. In other words, when the tumors were examined according to their origin, the other tumors group was determined as 45%, epidermal-derived tumors 44.7% and adnexial-derived tumors 10.3%, respectively. Conclusion: Eyelid tumors are frequently encountered in the practice of ophthalmic diseases, and benign eyelid tumors are most common among these lesions. Malignant eyelid tumors are seen less frequently and more common in older ages, but should be remembered at an early age. Therefore, it is essential that all the lesions excised from the eyelids are sent to a histopathological examination and evaluated together with the clinical diagnosis and kept under clinical follow-up.