İshalli ve asemptomatik kişilerin dışkılarında C. difficile ve toksinleri ile diğer enterik patojenlerin insidansı
The Incidence of C. difficile, C. difficile toxins and the other enteric pathogenic microorganisms in stool of patients with diarrhea and asemptomatic persons
  1. Tez No: 40338
  2. Yazar: PERVİN KARAER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FATİH KÖKSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Bölgemizde çeşitli yaş gruplarında görülen akut ishal vak'aları ile C.difficile'nin toksijenik ve nontoksijenik suşları arasındaki muhtemel etyolojik ilişkiyi göstermek amacı ile planlanan bu çalışmada 211 'i kadın, 246 erkek toplam 457 hasta ile toplumdaki asemptomatik C. difficile taşıyıcılık oranını tespit için 45'i kadın, 45'i erkek 90 sağlıklı kişinin gaitaları bakteriyolojik ve immünolojik metodlarla incelenmiştir. Akut diyareli 24 hastanın gaitalarında C. difficile izole edilirken kontrol grubuna ait 7 gaita örneğinde C. difficile izole edilmiştir. Gaita örneklerinde C. difficile toksinlerinin gösterilmesi amacı ile yapılan immünolojik değerlendirmelerde ise kontrol grubuna ait örneklerde toksin tesbit edilmezken, hasta grubuna ait örneklerin 2 (%0.4) si hem ELISA hem Latex, 2 (%0.4) side sadece Latexle olmak üzere 4 (%0.8) ünde toksin A + B gösterilmiştir. Hasta grubunda hem C. difficile kolonizasyon oranının hem de gaita ile toksin çıkarma oranının kadınlarda erkeklere oranla daha yüksek olduğu, C. difficile toksini pozitif olarak tesbit edilen gaitaların da tamamının C. difficile kolonize hastalar olduğu görülmüştür. 38
Özet (Çeviri)
THE INCIDENCE OF C. DIFFICILE, C. DIFFICILE TOXINS AND THE OTHER ENTERIC PATHOGENIC MICROORGANISMS IN STOOL OF PATIENTS WİTH DIARRHEA AND ASEMPTOMATIC PERSONS SUMMARY This study has been planned to demonstrate probable etiological relation between acute diarrhea which is seen in various age groups in Çukurova region and toxigenic and nontoxigenic strains of C. difficile. Stool samples belong to 457 patients (21 1 female, 246 male) and 90 healthy individuals (45 female, 45 male) which has been included to study to detect asemptomatic carrier state of C. difficile were examined by culture and immunological methods. C. difficile was isolated in 7 stool samples of the healthy control group, while 24 of the patients with acute diarrhea. In the immunological evaluations, which were done to show C. difficile toxin in stool samples, no toxin has been found in the samples of the control group. However, toxin A and B was detected in 4 (%0.8) of the samples of the patients group; in 2 (%0.4) cases by both ELISA and Latex test and the other 2 (%0.4) cases by only Latex test. In patient group, both C. difficile colonization rate and the rate of the toxin detection in stool samples were higher in females than males. It has been proved that the stool samples which were positive for C. difficile toxin, belonged to colonized patients. 39