Çukurova üniversitesine bağlı değişik fakültelerde okuyan öğrencilerin aile planlaması konusunda bilgi ve tutumları
- Tez No: 40359
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET TUNCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZ Bu araştırma Çukurova Üniversitesine bağlı 5 ayrı fakültede okuyan I. ve IV. sınıf öğrencilerinin aile planlaması konusundaki bilgi ve tutumlarını ölçmek amacı ile yapıldı. Birinci sınıflardan 513, dördüncü sınıflardan 403 olmak üzere toplam 916 öğrenci araştırmaya alındı. Öğrencilerin % 55.8'inin aile planlaması tanımını bildiği, % 44.2'sinin bilmediği, bayan öğrencilerin daha yüksek oranda bildikleri saptandı. Öğrencilerin % 60.3'ünün iki çocuk istediği, % 4.3'ünün ise hiç çocuk istemediği, annelerinin ve babalarının eğitim düzeyi yükseldikçe, istenen çocuk sayısının azaldığı belirlendi. Öğrencilerin % 91.3'ünün aile planlaması yöntemi kullanmayı istedikleri, bayan öğrencilerin % 95.6 oranında, erkek öğrencilerin % 85.7 oranında istedikleri saptandı. Öğrencilerin % 86.5'i etkin bir kontraseptif yöntem kullanmayı tercih ettikleri saptandı. Çocukları olmaz ise % 78.9'u doktora gideceğini belirtmişlerdir. Araştırılan öğrencilerin % 97.6'sının erkeklerin infertil olabileceğini, % 67.8'inin kanunlarımıza göre evlenme yaşı alt sınırını bildikleri ortaya çıkmıştır. Öğrencilerin % 56.4'ü bayanlar için ideal evlenme yaşını 20-24 arasında, % 57.9'u erkekler için ideal evlenme yaşını 25-29 arasında olmasını uygun bulmuşlardır. Öğrencilerin % 56.5'i kadınların, % 50.2'i erkeklerin en erken kaç yaşında çocukları olabileceğini bilmektedirler. Yine öğrencilerin % 54.9'u kadınların, % 64.1 'i erkeklerin kaç yaşına kadar çocukları olabileceğini bildikleri saptanmıştır. Öğrencilerin % 80.6'sı aile planlaması hakkındaki bilgileri sağlık personelinden öğrenmek istemelerine rağmen, bu konuya ilişkin bilgileri % 70.3'ü gazete ve mecmuadan öğrendiklerini belirtmişlerdir. Öğrencilerin % 85.8'inin kürtaj olan kadınların tekrar çocuğu olabileceğini, % 44.8'inin kanunen kaç haftalığa kadar kürtaj yapılabileceğini, % 96.6'sının iki gebelik arası sürenin ne kadar olması gerektiğini bildikleri saptanmıştır. Anahtar Sözcük: Aile Planlaması, Kontraseptif Yöntemler, Üniversite öğrencileri XIII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This survey is conducted in order to test the level of knowledge of students studying at faculties of Çukurova University about family planning. 51 3 students of first year and 403 students of fourth year, totally 916 students, have participated in the survey. Survey results showed that 55.8% of the students already know the description of family planning and 44.2% do not know this description. The survey has also showed that female students are more frequently of the descriptin of family planning. It was found that 60.3% of the students want two children and 4.3% do not want any. And as education level of parent rise, it was found that, number of children wanted decrease. 91. 3% of the students wanted family planning, as 95.6% women students and 85.7% men students.lt was observed that 86.5% of the students wanted to use an effective contraseptive method. 78.9% reported that they would see a doctor if they were unable to get pregnant. 97.6% of the surveyed students reported that men can be infertile.lt was also estimated that 67.8% knew the minimum legal age limit for marriying according to laws. 56.4% said that ideal age of marriage for female between 20-24 ages and 57.9% said that this ideal age for men is between 25-29 ages. 56.5% of the students knew the minimum age of having a baby for women and 50.2% knew the minimum age for men to have a baby. It was also seen that 54.9% of the students knew the maximum age to have a baby for women and 64.1% knew this maximum age limit for men. Altaugh 80.6% of the students wanted to get information about family planning from authorized health services personnel, 70.3% get the information through magazines and newspapers. It was also seen that 85.8% of the students knew that women who have abortion may be pregnant afterwards if they want, 44.8% knew the legal pregnancy weeks for abortion according to laws and 96.6% knew the minimum time in between two pregnancy cases for a women. Key word: Family Planning, Contraseptive methods. University Students. XIV