Periodik olarak anahtarlanan doğrusal sistemlerin kararlılığı
- Tez No: 403804
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SADETTİN HERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Periyodik o l arak cnahtarlanan Doğrusa l sistemlerin karalılığını incelemek ve analiLik çözüınümi elde etmek, Zamanla değişmeyen sis temlerinkine nazaran daha zo r d ur. Baz ı öze l durumla r hariç , A(t) matris inin özdeğerlerinden yola çıkarak sistemin kararlılı ğ ı nı incelemek için he rhangi bir t est yöntemi bulunm ama ktad ır . Ne yaz ık ki böyle sistemlerin durum geçiş matrslerini zorlu kl arı elde e tme kte oldukça zor dur mümkün oldu ğu nca gidermek te knik leri geliştirilmiştir . (Yılmaz 1989). Bu tü r için değişik test Bu test tekniklerinden birisi de Kısmi Sabit Yaklaş ım Metodudur . Bunun için önce sistemin durum denklemi elde edil i r . A(t) katsayı mat risi belirlendi kten sonra verilen bir periyot K aralık lar a bölünür . Her aralıkta Durum geçiş matrisi ve , Sistem zamanla doğrusal deği ştiği için , sadece l . aral ığ ın t·1 ka rarlılı k matrisi hesaplanır. M matrisini n normuna bakılarak sistemin k a rarl ı olup olmadığı test edilir . Eğer sistem bu aralıkta kar arlı görülürse, diğe r aralıklarda k arar lı lı k testi yapmadan, per iyot boyunca asimtatik karal ıdır d enir . Bu tezde, pe r i yodik olacak anahtarla nan doğrusal sistemlerin kararlıl ı ~ı ile ilgili t eori verildikten sonra Kararlılık testi için MATLAB pr ogra mları hazırlanmış ve bunların sonuçları tartışılmıştır .
Özet (Çeviri)
Unlike the time ınvarient linear systeıns , determ İ nation of stability of the systems . and finding anal ytic solutioos :or t he periodica lly 5witched J inear systems are very diffic ulı: . Except the spacial cases i t he re is no gene ral test procedu!"e based on ttıe eigenvalues o f the ma tri x A(t) for the stability o f the t ime-varying systems . Unfo r tunatel y, the statetransition matrix CJ) (t , t ol of such systems can not be easly determine d . To eliminate s uch problems , d if fec ent stability cechniques can be applied . One of these methods is piece ... !ise cons tant approximation method . In t his thes i s the stability of the systems i s tested by using t his technique . [i rs tıy ı the s tate equatien of the system is obt ained . Af ter de te rmination of .!l,(t) , one period is divided in'to K i nterval s . Since the system is changing l inearly , it is e nough to compute stability decision mat rix M of first in t erval . Looking at the norm of M matrix, one can decide to t he asymtotic stabili t y o f the system . If the system is asymto t icly stable during this interval , there is no necessi ty to make stability anaylze for other interval s. One can say that 'the system i s a l sa asymto t ic sta ble du r ing the whole period . In this th es is, the s tability theory of the periodically switched linear systems is given and for the stability tests MatIab p rog rams a re prepa red and their results are discussed .