Malatya ve civarı orthoptera insecta faunasının incelenmesi
- Tez No: 403832
- Danışmanlar: PROF. DR. A. NİHAT BOZCUK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmada. ('la latya ve çevı' es ind e n 5 y ı l sÜı'aylı:· 0:::01: say ıd a örnek toplanmıştır. Toplanan örnekler teşhis edildikten sonra yöre için teşhi s anahtarla rı h azırl an mı ş . kı·' saca tanımları ve n ominal tanım l a ı 'da n saprnalai“ veı'ilmlş tir. Ar aşt n'ma alan ınd a 3 familyaya ait 59 cins ve iLC taxon (tür-a lt tü .' ) sap tanmı ş tır. Delirlenen 118 ta ~onun • 39 'u Malatya Ili ve 13'ü Do9u Anad o lu Bölgesi i çi n y en i kayıt tır . örnek l er imi zde n i ki tül' , Sql.1am i a na demirsoy i SO .n. ve Ca llfmenus malatyanus sp . n. (Tettfgon11dae) bilim dünyası için yen i diı', Ayrı ca . 5tenobo thrus (Stenobot,h r us 1 carbonarfus (Eversman, 1846 ) (Acr1didael Türkiye için ye nı kayıttır. Elde edilen verileı' zoocogı'afik aç ı dan de~et'lend il'ilmiş. zararlı olabiiecek tüt”let~e ilişkin gö z lem ve önet~i'et' belirtilmiş tir.
Özet (Çeviri)
Duı~in g 5 yeaı~s many samples w e ı~e co ll ected ft~or n Ma latya Provi nce and 1ts v i c1nity . The samoles wel~e i dentifi ed and identification keys weı'e pı'e paı'ed foı' the area. The brief descı~fpt1on and d i vers1ty from nomina 1 descr1ption weı~e determ1ned. ı n our ı~esearch ar'ea . 59 ge n e ı'a. 118 ta,Y.a (s pec i es sub spec i e s ) wh ich bel ong to 8 Orth optel'a farni 1 ies weı' e obtai ned. 39 species of these 118 t axa aı'e neı,.ı recQı'ds for Malat ya Pr·ov1nce . 13 spec ies of them are new records foı' Eas t Anatol f a . The two spec i es of Out~ materia 1. Squamlana demirsoyf sp .n. and Ca l 1fmenus ma latyanus sp.n. ( Tettigon11dae) are new spec ies. A fteı~ that. Stenobothru s (Ste n obothrus J mf,'amae Di rsh. 1 931 and Stenobothrl.ls (St e nob o th,~odes) carbonaı'fus ( Eve ı~ sman . 1846) (Acr idi dae l are new records f o r Türkiye. Wlth the data I n eva Tuation f s made . F1na ll y our hand.a ~ oogeographical a n eva lua t1on J~ma cte for spec i es wh1ch occas1on a ll y may become gregari ous in t h e d 1 s tı'i ct .