Akut ve kronik lösemili hastalarda eritrosit içi süperoksit dismutaz, glutatyon perosidaz ve katalaz aktivitelerinin araştırılması
- Tez No: 403912
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN M. GÖZÜKARA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Akut ve kronik lösemili hastaların erirosit içi Süperoksit dismutiz (SOD) , Glutatyon peroksıdaz {GPa) ve Katarak ıC.eij aktivitesi ölçülerek kontrol grubu ile karşılaştırılmıştır. KLL'li 6, KML'li 6, ALL'li 7 ve ftML'li 17 hastadan ve kontrol grubu olarak sağlıklı 20 kişiden alınan kan örnekleri işlenmiştir. Eritrosit içi SOD aktivitesinin tüm gruplarda, ortalamalar yönünden kontrole göre daha yüksek olduğu, fakat bu yüksekliğin KLL grubunda anlamlı derecede bulunduğu, eritrosit içi GPX akti-vitesinin tüm gruplarda kontrole göre anlamlı derecede yüksek olduğu, katalaz aktivitesi yönünden ise, tüm grupların ortalaması kontrolden daha düşük bulunduğu halde, bu düşüklüğün KML dışındaki gruplarda anlamlı derecede olduğu saptanmış t.ı r. Ayrıca sadece AML grubunda, GPX aktivitesi yönünden cinsler arası anlamlı fark bulunmuş olup, diğer grupların hiçbirinde, enzim aktiviteleri yönünden cinsler arası anlamlı fark bulunmamıştır. Bu bulgulara göre kemik iliği pluripotent: ana hücrelerinde SOD ve GPX'e ait gen ekspresyonlarınm düzenlenmesinde artış yönünde, katalazda ise azalma yönünde bir anormaldik olduğu, ayrıca lösemilerde antioksidan savunma mekanizması olarak, CuZn SOD ve GPX enzimlerinin, katalaza göre daha önemli olduğu düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
In patients with acute and chronic leukemia, Superoxide dismutase (SOD), Glutathione peroxidase (GPX) and Catalase (CAT) activities were measured in red blood cells (RBCs) and were compared with the control group. The blood samples that were collected from 6 patients with CLL, € patients with CML, 7 patients with ALL and 17 patients with AML were proceeded. In all groups, SOD activities of RBCs were higher than the control group with respect to averages but there was a meaningful elevation only in CLL group. In all groups, GPX activities of RBCs -were meaningfuly higher than the control group and in all groups, the Catalase activities were lower than the control aroucwith respect to averages, but in the ether groups except CML, this decrease was important. Furthermore, in only AWL group, there was an important difference between genuses with respect to GPX activities. For these reasons , it can be thought that the gene expressions belonging to SOD and GPX were increased and the gene expression belonging to CAT was decreased in human leukemia ceils . In addition, it can also be thought that the CuZn SOD and GPX enzymes are more important than the CAT as antioxidant defense mechanism in human leukemias.