İmidazolin komplekslerinin sentezi ve özellikleri
  1. Tez No: 403911
  2. Yazar: İSMAİL ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR ÇETİNKAYA, PROF. DR. ENGİN ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada, bu güne kadar üzerinde fazla araştırma yapılmayan 2-imidazolin törevle rinin birinci, ikinci ve üçüncü seri geçiş metalleri. ile oluşturduğu kompleksler incelenmiştir. Uç bölümden oluşan bu tezin; birincİ bölümünde, imidazolinller ve başka araştırıcılar tarafından gerçekleş tirilen imidazolin kompleksIeri üzerinde bilgi verilmiştir. Ikinci bölüm; deneysel ayrıntıyı, üçüncü bölüm; bulunan sonuçları içermektedir. Yapı lan çalışmalar sonucunda l-benzil-2-imidazoHntrie tilfosfindikloropIat ınCIl), l-etl1-Z-i ın idazolintrietilf osfindikloroplatin(II) ı bis(l-henzil-2-i ın idazolin) bis (t rif enilf osf in)diklororutenyum (II), bis( l-etil-2-i m idazolin)bis( t r if erıi! fosfin)dikloıoruter.yum (II) i l-benzil-2-i mİdazolinbis( t ri f eni If osfin)klororcdyun:! (i), i -etil-2-i midazolinbis( u!f enilfosf in}klororodyum (I), l,2-bis( 2-İ mİ dazolin- l-il)etankobalr(II) klorür dihidrat ve 1,2-bis(2-imid aı.oli.n - l-il)etanniketen) klorür diliidrat bile§ikleri sentezlenm'ıştir. Sentezlenen bu bileşiklerin yapıları lH_nmr ve 13e_nmr spektrumları ile element analİzl e ri sonuçlarından faydalanılarak aydınlatılmaya çalışılmış tır. Kompleksierin kesin yapılarını aydınlatmak İçin X-işın i kırınım yöntemı gerekmektedır. Bu amaçla bazı araştırıcılada işbirliğine gidilecektir.
Özet (Çeviri)
In this project , the lesser-known complexes which 2-imidazoline derivatives form with the first to third row transition meta!s have been investigated. In the first part of the thesis preparatİon of methots of imidazolines and the'ır comple:xes which are synthesized by other research workers are reviewed. The second part comprises experimentat details and the third part is devated to results and discussion. Co ın pounds; ı -benzy 1-2-i m i dazol ineır iethy ı phosp·ıned i ehl o rop i a t inum (II) I-et lı y 1-2-i m idazol inet r i ethyl phosp ined ichloroplat i num (Il) , b is (I-bemy 1-2-i - midazoline) b is (t r iphenyl phospine) d i ehl ororu then i II m (II) r b is(l-ethy 1-2 -i m İdazoIine) bis( tripheny 1 phospıne)ruthenium (II) i l-benzyl-2-im idazoHnebis( tripbenylphospine) chlororhodium(J), ı-et hy 1-2-i m i dazol ıneb i s( t ri p henyI phc-spbıne) chlororhodi um (J), 1 ,2-bis(2-i m idazoline-I-yl)ethanecobal t (II) chloride dibydrate and 1,2-bis(2-imidazoline-l-yI)ethanenickel(U) chloride dihydrate have been symhesİzed as a result of this work. \ \ Elucıdation of the struetures of these eompounds have been attemp ted with the aid of the results of elemental analyses and lH_nmr and 13e_nmr speetrums. Exaet eluei"dation of the Strııetures of the complexes requires the use of x-ray diffraction techniques.. For this purpose co-work with researche rs equipped with this technique İs being planned