Kümesel değişim yöntemi ile bir ve iki boyutlu 1.sınıf modeli için kinetik sıcaklığın tayini
- Tez No: 404052
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERVET EKMEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1984
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
Bu çalışmada, son zamanlarda kritik sıcaklık bulunmasında dikkate değer bir yöntem olan kümesel değişim yöntemi, bir ve iki boyutlu antiferromanyetik Ising modellere uygulanmıştır. Bir boyutlu sistemin kritik sıcaklığa sahip olmadığı görülmüştür. İkiboyutlu antiferromanyetik açı Ising modelinin kritik sıcaklıgı bulunmuştur. Bu kritik değerin Neel sıcaklığı olmayıp Curie sıcaklığı olduğu görülmüştür. Bulunan bu değerin Onsager' in kesin değerinden% 5 lik bir sapma gösterdiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this Study, Cluster Vari"ation method which is considered new method finding critical temperature recently applied to one and two dimensional antiferromagnetic Ising models. It has been shown that onedimensional system has no critical temperature. Critical temperature has been found to 2- dimensional antiferromagnetic angle Ising model. It has been seen this value was not a Neel temperature, but it was a Curie temperature. It has been observed that the obtained value deviated from onsager' s exact value in the order of % 5.