Antimalaryal ilaçların insan alyuvar tiyol redoks potansiyeli üzerine in vitro etkilerinin araştırılması
The Investigation of the in vitro effects of antimalarial drug on thiol redox potential of human erythrocytes
  1. Tez No: 40448
  2. Yazar: MELTEM MÜFTÜOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NAZMİ ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Bu çalışmada, insan eritrositlerinde GSH, GSSG, protein-SH ve protein disûlfît miktarları, GR, GSH-Px, Katalaz, SOD, G6PD ve GST aktiviteleri ölçülerek, sıtma tedavisinde yaygın bir kullanımı olan PQ'in bu parametreler üzerindeki etkileri araştırılmıştır. PQ'in yukarıda sözü edilen parametrelere etkisi sıfınncı ve 30 dakika 37°C inkübasyondan sonra gözlenmiştir. Bu koşullarda araştırılan G6PD aktivitesinde, PQ'in NADPH ile kompleks oluşturmasından dolayı, azalma saptanmıştır. Öte yandan, PQ'in protein-SH, protein disûlfît miktarlarında ve GR, GSH-Px aktivitelerinde herhangi bir inhibitor etkisi gözlenmemiştir. PQ'in eritrositlerde H202 üretimine neden olmasından dolayı katalaz ve SOD aktivitelerinde inaktivasyona yolaçtığı belirlenmiştir. GSH ve GST aktivitelerinde ise PQ'in çok az (bazen hiç) bir inhibitor etki gösterdiği ve yine aym şekilde GSH'un oksitlenmesine neden olduğu gözlenmiştir. 87
Özet (Çeviri)
SUMMARY The amounts of GSH, GSSG (thiol redox potential), protein-SH and protein disulfide and the activities of GR, GSH-Px, catalase, SOD, G6PD and GST were measured in human erythrocytes. In addition, the effect of primaquine (PQ) (a widely used antimalarial agent) on these parameters have been examined. The effect of PQ on the activities of antioxidant enzymes was determined by the incubation of the drug with human erythrocytes at 37°C at time zero and 30 minutes later. Under these conditions, due to a complex formation between PQ and NADPH, a decrease in G6PD activity was found. On the other hand, no inhibitor effect of PQ was observed on the amount of protein-SH, protein disulfide and on the activities of GR, GSH-Px. Because of production of H202 in erythrocytes exposed to PQ, inactivation of the enzymes, catalase and SOD was observed. PQ was shown to act as slight (or sometimes nill) inhibitor of GSH and GST activities. Likewise, oxidation of GSH by PQ was also observed. 88