Hipertansif ve hiperlipidemik hastalarda değişik dozda diyete eklenen balık yağının kan parametreleri ve kan basıncına etkisinin değerlendirilmesi
- Tez No: 40449
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜLDEN PEKCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET Bu arastama yetişkin hiperlipidemik 36 erkeğe 6 hafta süre ile 3, 6, 9 g/gün dozlarında balık yağı kapsülleri verilerek bireylerin serum lipit düzeyleri, kanama, pıhtılaşma zamanı, fîbrinojen, hemoglobin ve hemotokrit düzeyleri ile kan basmçlarmdaki değişiklikleri saptamak, ayrıca antropometrik ölçümler, besin tüketim durumu ve enerji harcamalarım ortaya koyabilmek amacıyla planlanıp yürütülmüştür. Çalışma öncesi dönemde bireyler gruplandınlmadan serum lipit düzeyleri ve kan basınçları ile antropometrik ölçümler, fiziksel aktivite için harcanan enerji ve besin öğeleri arasında anlamlı ilişki bulunmadığı belirlenmiştir. Bireyler gruplandınldıktan sonra enerji ve besin öğeleri tüketimi açısından I. grupta anlamlı farklılık saptanmamış, H gruptaki bireylerin C vitamini (p < 0.05, p=0.0342), İÜ. gruptaki bireylerin ise demir tüketimi anlamlı farklılık oluşturmuştur (p < 0.05, p=0.0455). Bireylerin % 38.9*u yağ türü olarak bitkisel sıvı yağ ve zeytinyağı birlikte tüketirken, % 30.6 oranında birey yemeklerde sadece bitkisel sıvı yağ kullanmışlardır. I. gruptaki bireylerin ( 3 g/gün) serum trigüserit düzeyi (p < 0.01, p=0.022), serum kolesterol düzeyi (p < 0.01, p=0.0229), n. gruptaki bireylerin (6 g/gün) serum trighserit (p < 0.01, p=0.0058) ve serum kolesterol düzeylerindeki azalma (p < 0.01, p= 0.0029) ve HDL (p < 0.05, p=0.0367) düzeylerindeki artış istatistiksel yönden anlamlı bulunmuştur. Ayrıca kanama zamanı (p < 0.05, p=0.0262), pıhtılaşma zamanı (p < 0.01, p=0.0047) ve sistolik kan basmcı (p < 0.05, p=0.0431) açısından farklılıklar önemli olarak değerlendirilmiştir. IH. gruptaki bireylerin (9 g/gün) ise, sadece serum trighserit düzeyi (p < 0.01, p=0.0022) ile pıhtılaşma zamanı (p < 0.01, p=0.0044) anlamlı farklılık oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The effect offish oil supplementation (MaxEPA) on bleeding time, clothing time, serum lipids, fibrinojen, hemoglobin, hematocrit and blood pressures were studied on 36 hyperlipidemic male adults for 6 weeks by giving 3, 6, 9 grams per day. Anthropometric measurements, dietary intakes in 3 consecutive days, physical activites were also assessed. Before supplementation no differens were found within groups in serum lipid levels, blood pressures, anthropometric measurements, energy and nutrient intakes. Males were then randomly assigned to one of three groups. In group I before and after supplementation, no differences were found in energy and nutrient intakes, but in group n and HI statistically significant differences were determined in vitamin C (p < 0.05) and iron (p < 0.05) intakes, respectively. Both vegetable and olive oils were consumed by 38.9 % of males, only. 30.6 % use only vegetable oils in cooking. Serum trigilicerides and cholesterol decreased and HDL cholesterol increased in groups I and II. Also significant differences were determined in bleeding time, systolic blood pressures between groups I and n. In group III only differences were found in triglyceride levels and clothing time. 95The results suggest that dietary fat intake and fatty acid composition of diets of hyperlipidemic subjects must be considered. Intakes of n-3 fatty acids from marine foods must be increased. Fish oil supplementation could be recommended to hyperlipidemic patients in doses of 2-10 grams per day. 96