Anaokuluna devam eden 60-72 aylık çocuklarda destekleyici olarak uygulanan eğitimde drama programının çocukların dil gelişimine etkisinin incelenmesi
Examining the effectiveness of the supplementary employed drama in education in drama program on the language development of 60-72 month-old kindergarden children
  1. Tez No: 40459
  2. Yazar: NURSEL UYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MÜBECCEL GÖNEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Eğitim ve Öğretim, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Home Economics, Education and Training, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
ÖZET Bu araştırma anaokulu ve anasınıfma devam eden 60-72 aylık çocuklara, destekleyici olarak uygulanan eğitimde drama programının çocukların, dil gelişimine etkisinin incelenmesi amacıyla planlanıp yürütülmüştür. Araştırmaya 1995 yılının. şubat ayında ön test verilerinin toplanmasıyla başlanmıştır. Deneysel nitelikteki araştırmanın ömeklem grubunu; Bilkent Üniversitesi Merkez Kampus Anaokuluna ve Bilkent Üniversitesi Özel Kent İlkokulu Anasınıfma devam eden, yaşları 60-72 ay arasında değişen 40 çocuk oluşturmuştur. ; Örneklem grubundaki cinsiyet dağılım oranı 20 kız, 20 erkek olarak belirlenmiştir. Bu çocukların 20 'si (10 kız + 10 erkek) deney grubunu, 20 'si (10 kız + 10 erkek) kontrol grubunu oluşturmuştur. Araştırmaya alman çocukların tümü hemen hemen aynı sosyo- ekonomik düzeydedir. Örnekleme alman tüm çocuklara, Denver Gelişimsel Tarama Testi uygulanmış ve normal gelişim gösteren çocuklar araştırma kapsamına alınmıştır. Araştırma grubunu oluşturan deney ne kontrol grubunun, daha önce sistemli ve devamlı olarak destekleyici eğitimde drama programı almamış olmalarına dikkat edilmiştir. Araştırma deney grubu için; ön test (Peabody Resim Kelime Testi)-destekleyici eğitimde drama proğramı-son test (Peabody Resim Kelime Testi), kontrol grubu için; ön test (Peabody Resim Kelime Testi)-son test (Peabody Resim Kelime Testi) uygulama deseniyle yürütülmüştür. Deney grubu için eğitim aşaması toplam on üç haftalık bir programı içermiştir. Kontrol grubunu oluşturan çocuklara onüç hafta boyunca araştırmacı tarafından hiç bir işlem uygulanmamıştır.. Toplanan verilerin istatistiksel analizinde; Mann Whitney U Testi, Wilcoxon Rank Sum W Testi, Wilcoxon Eşleştirilmiş İki Örnek Testi, İki Eş Arasmdaki Farkın Önemlilik Testi kullanılmıştır. Elde edilen bulgular göre, deney ve kontrol gruplarındaki 60-72 aylık çocukların PRKT'den aldıkları ön test puanlarının arasındaki fark anlamlı bulunmamıştır(p>0.05). Araştırmaya alınan deney ve kontrol grubundaki 60-72 aylık çocukların aldıkları son test puanlan arasındaki fark çok anlamlı bulunmuştur (p0.05). Araştırmaya alman deney grubundaki 60-72 aylık çocuklann aldıklan son test puanlan, cinsiyetler arası farka bağıntılı olarak karşılaşmadığında, puanlan arasındaki fark anlamlı bulunmamıştır (p>0.05). Deney ve kontrol gnıbundaki 60-72 aylık çocuklann PRKT'den aldıklan ön test - son test puanlan arasındaki fark her iki grupta da anlamlı bulunmuştur (p>0.05). Ancak deney grubundaki artış kontrol grubuna oranla daha fazla olmuştur. Elde edilen verilere dayanılarak, çocuklara uygulanan destekleyici eğitimde drama proğrammm etkili olduğunu bu eğitim sonucunda çocuklann; -Alıcı dil gelişim düzeylerinde, -İfade edici dil gelişim düzeylerinde, -Sözcük dağarcıklannda ve bunların sonucu olarak ta dilin kullanılmasında oldukça önemli bir gelişmeye sebep olduğu bulunmuştur. Günümüzde çok önemli bir eğitim tekniği olan“eğitimde drama”, çocuklann dil gelişimlerinin yanısıra yaratıcılık, özgüven duygusunun gelişimi, sosyal gelişim alanlarında da oldukça dikkat çekici bir yere sahiptir. Bu denli fonksiyonel bir eğitim yöntemi olan“eğitimde drama”uygulamalanna okul öncesinden başlanmalı ve eğitimciler/ öğretmenler tarafından geliştirilip, yaygınlaştırmalıdır. 192
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was planned and conducted with the purpose of examining the effectiveness of the supplementarily employed drama in education in drama program on the language development of 60- 72 month- old children. This study was begun in february, 1995, with the gathering of pre- test data. The gender distribution in the saple group was specified as follows: 20 girls and 20 boys, comprising a test group of 20 children (10 girls +10 boys), with an equal number of girls and boys comprising the control group. All children included in the study were of approximately the same socio economic status. All children in the study displayed normal development on the Denver Development Test. Care was taken to ensure that children in the test and control groups comprising the study groups had not previously been exposed to the supplementarily employed drama in education in drama program. For the study test group; the pre- test (Peabody Picture Vocobuiary Test)- The supplementarily employed drama in education in drama program- Post test (Peabody Picture Vocobuiary Test), for the study control group; the pre-test (Peabody Picture Vocobuiary Test)- Post test (Peabody Picture Vocobuiary Test) was contucted with application design. The educational phase of the study included a thirteen- week program for the test group. No procedure was conducted by the research with the control group during the same thirteen- week period. According to the finding, there was not detennined to be a significant difference in PPVT pre- test scores between the test and control groups of 60- 72- month- old children (p>0.05). There was found to be a highly significant difference between the test and control groups of 60- 72- month- old children (p< 0.05). There was found to be a highly significant difference between the pre- and post- test scores of 60- 72- month- old children in the study group (p< 0.05). There was found to be a significant difference between the pre- and post- test scores of 60- 72- month- old children in the control group (p< 0.05). There was found to be a significant difference between the pre- and post- test scores of 60- 72- month- old boys in the test group (p< 0.05). 193There was found to be a significant difference between the pre- and post- test scores of 60- 72- month- old girls in the test group (p< 0.05). There was not found to be a significant gender- based difference in the pre- test scores of 60- 72- month- old children in the test group (p>0.05). There was not found to be a significant gender- based difference in the post- test scores of 60- 72- month- old children in the test group (p>0.05). There was found to be a significant difference between the pre test- and post- test scores in both the test and control groups; however, the scores increase was significantly greater in the test group. Based on the data obtained, it was found that the supplementarily employed drama in eduarional program was effective and that the result of this program was importent in children's -receptive language development levels, -expressive language development levels, -vocobulary and consequently in their overall use of language. Drama in education, an educational technique of current importance, has a noteworthy position not only in the language development of children, but also in self- confidence and social development. Such a functional education technique as drama in education should begun prior to school and be made widespread by educators and teachers. 194