Planlı dönemlerde sağlık politikalarının analizi: beş yıllık kalkınma plan hedefleri ve gerçekleşme oranları üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 40460
  2. Yazar: MAHMUT KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET TOKAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, İşletme, Hospitals, Business Administration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Sağlık sektöründe planlama ve politika yapımı sağlık sorunlarını çözmek, genel sağlık seviyesini yükseltmek için baş vurulan yollardır. Bu işlemleri yapan, sorumlu kişi ve kuruluşların mevcut planlama aşamalarında yaptıkları ve halen uygulamada olan planlama ve politika hedeflerinin geçerlilik ve etkinliğini araştırmak, kamuoyunun dikkatini kısa süreli aralıklarla gündeme gelen sağlık reformu çalışmalarına çekmek amacıyla tezimizi hazırladık. Sağlık sektöründe Bakanlık ve Devlet Planlama Teşkilatı ve Devlet İstatistik Enstitüsü kaynaklannı inceledik. Ayrıca yüzyüze anketle üst düzey (T.B.M.M Sağlık Komisyonu üyeleri Sağlık Bakanlığı, Ankara ve İstanbul'daki Üniversite Halk Sağlığı Kürsüleri ) sorumlu planlama ve politik görevlerde bulunmuş veya halen çalışan kişilerle geçmiş dönemlerin değerlendirmeye çalıştık. Anketlerden elde ettiğimiz verileri bilgisayar yardımıyla değerlendirdik. Kaynaklardan ve anketlerden elde ettiğimiz bilgileri literatür bulgularıyla karşılaştırdık. Sonuç olarak planlı dönemlerde hazırlanan kalkınma planlarında belirlenen hedeflere ulaşılamadığını, yapılan plan ve uygulanan politikaların başarısız olduğunu ve planlama yapan kurumların yeterli bilgiye ulaşamadıklarını saptadık. Planlama yapılırken dikkate alınmasında yarar gördüğümüz önerilerimizi belirttik. 51Sağlık Bakanlığfnda içinde bulunduğumuz günlerde bir dizi planlama çalışması yapılmaktadır. Bu çalışmalarda kantitatif hedeflerin yanında hizmetin kalitesi ve maliyetine ilişkin kısa sürede sonuç alınacak araştırmaların da yapılarak bir an önce gerçekçi ve uygulanabilir hedeflerin saptanması ve planların yürürlüğe konulmasında yarar görmekteyiz. 52
Özet (Çeviri)
SUMMARY In health sector, planning and politics are the major ways that have been applied for solving the health problems and enhancing the health level. We prepare our thesis to investigate the validity and the effectiveness of policy targets. We had searched some sources in Ministry of Health, State Planning Organization and State Institute of Statistics. Also, by taking a poll with the top level authority who has been in charge of planning and politics, such as TBMM Health Committee members, Ministry of Health, University Public Health Chairs in Istanbul and Ankara, we had evaluated previous. Then, we had evaluated the results of poll by using computer. Finally, we compared the data that we get from the sources and polls with the result of literature survey. As a result, we have determined that plan targets have not been achieved. Furthermore, we have concluded that planning organizations are not able to obtain adequate information. We had stated our suggestions that could be taken into consideration during the planning stage. Nowadays, Ministry of Health is working on series of planning projects. We suggested that besides the quantitative targets, by doing researches to get a quick result about the quality of service and cost, it would be better to fix realistic targets and to put the plans in operation immediately. 53