Smear tabakası olan ve olmayan kök dentinine üç değişik kanal dolgu patının yapışma kuvvetlerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
- Tez No: 40458
- Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM ETİKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Üç değişik kanal dolgu patının smear tabakası olan ve olmayan kök dentinine yapışma kuvvetleri kıyaslamalı olarak incelenmiştir. 75 adet çürüksüz, tek köklü insan dişi kullanılmıştır. Test edilen 150 örneğin yansında smear tabakası uzaklaştınlmazken, diğer yarısındaki smear tabakası ise % 17lik EDTA'yı takiben % 5,25'lik NaOCİ solüsyonu ile uzaklaştırılmıştır. Kanal dolgu patları hazırlanan kök dentin yüzeylerine uygulanarak 37°C'de %100 nemli bir ortamda 1 hafta süreyle bekletilmiş ve daha sonra kafa hızı 1 mm/dak. olacak şekilde Tinius Olsen Test Makinesi'nde gerilme testine tabi tutulmuşlardır. Sonuçlar kg/cm cinsinden olacak şekilde saptanmıştır. İstatistiksel analiz sonucu smear tabakasının uzaklaştırıldığı ve uzak laştınlmadığı durumlarda üç kanal dolgu patının kök dentinine yapışma kuvvetleri arasındaki fark önemli bulunmuştur. En güçlü adezyonun AH26 patında, en zayıf adezyonun ise Endomethasone patında olduğu belirlenmiştir. Smear tabakası olduğunda ve olmadığında patların kök dentinine yapışma kuvvetleri arasındaki fark AH26 ve Endomethasone patlarında önemli, CRCS patında ise önemsiz bulunmuştur. Kopmalar gerçekleştikten sonra patların kök dentini ile temas ettiği yüzeyler SEM'da incelenmiştir ve kopma tipleri adeziv (A), koheziv/adeziv (C/ A), koheziv (C) olarak sınıflandırılmıştır. Koheziv kopma gerçekleşen örneklerin yapışma kuvvetlerinin diğer örneklerden daha yüksek olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The adhesive strengths of three different root canal sealers to root dentin in the presence or absence of the smear layer were studied compara tively. In this study 75 noncarious, single-rooted human teeth were used. In the half of 150 samples which were tested smear layer was unremoved while in the other half of the smear layer was removed with 17% EDTA and than with 5,25% NaOCl. After the application of root canal sealers to the surface of root den tin, the samples were left for 1 week at 37 °C in 100% humidity and than tensile strength of sealers was tested in Tinius Olsen Machine at a cross- head speed of a 1 mm per min. As a result, the difference of the adhesive strengths of three diffe rent root canal sealers to root dentin in absence and presence of the smear layer was found statistically significant. The strongest adhesion was determi ned in AH26 while the weakest adhesion in Endomethasone. The difference between the adhesive strengths of AH26 and Endo methasone in the absence and presence of the smear layer were found sta tistically significant while in CRCS was not. The bonding surface of root dentin was evaluated in SEM after the bonding failure. The failure types were classified as adhesive (A), cohesive/ adhesive (C/A) and cohesive (C). The adhesive strength of cohesive (C) group was observed higher than the others.