Hemşirelerin atılganlık ve tükenmişlik düzeyleri
Assertiveness and burnout levels of nurses
  1. Tez No: 40466
  2. Yazar: BESTİ ÜSTÜN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NEBAHAT KUM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
VI- ÖZET Araştırma, Hemşirelerin Atılganlık ve Tükenmişlik Düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Bayındır Tıp Merkezi, Gazi Üniversitesi Hastanesi, Numune Hastanesi ve Sosyal Sigortalar Kurumu Dışkapı Hastanesinde çalışan 200 hemşire oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak“Hemşire Kişisel Formu”,“Maslach Tükenmişlik Ölçeği”ve araştırmacı tara fından geliştirilen, geçerlik ve güvenirliği yapılan“Hemşireler îçin Atıl ganlık Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik, tek yönlü varyans analizi, iki yönlü varyans analizi, korelasyon ve Scheffe Testi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre atılganlığı etkileyen değişkenler hemşirelerin çalıştığı hastane, eğitim düzeyi ve çalışma saati olarak belirlenmiştir. Duygusal Tükenmişliği etkileyen değişkenler çalışılan hastane, çalışma saatleri ve nöbete girme durumu; Kişisel Başarı düzeyini etkileyen değişkenler ise çalışılan hastane, servis ve gündüz bakım verilen hasta sayısı olarak saptanmıştır. Çalışılan hastane, haftalık çalışma süresi, gece bakım verilen hasta sayısı ve nöbet sayısı uyarsızlaşma düzeyini etkileyen değişkenler olarak bulunmuştur. Ayrıca hemşirelerin atılganlık puanları ile tükenmişlik düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki olduğu da saptanmıştır. Elde edilen sonuçlara uygun öneriler getirilmiştir. 80
Özet (Çeviri)
SUMMARY ASSERT IV EH ESS AMD BURNOUT LEVELS OF NURSES The study was prepared as descriptive with the purpose of determining the relationship between assertiveness and burnout levels of nurses. The sample of the study includes 200 nurses who work in Bayındır Medical Center, Numune Hospital, Gazi University Hospital and Social Insu rance Institution Dışkapı Hospital. Data was collected through“Nurse's Personal Form”and“Maslach Burnout Scale”and“Assertiveness Scale for Nurses”which was improved by the researcher and its validity and reliabi lity was tested by herself. For the evaluation of data, percentages, oneway analysis of variance, multiway analysis of variance, correlation and Scheffe Test were used. According to the results of the study, the variables which affect assertivenes were found to be the hospital where the nurses work, education level and working hours, while the variables that affect emotional exhau hours and shift frequency. On the other hand, the variables which affect personal success were faund to be the hospital in which the nurses work and the number of patients to which service and daytime care is given, while the hospital in which the nurses work, weekly working hours, the number of patients to which nighttime care is given and the number of shifts were determined as the variables that affect depersonalization level. In addi tion, a significant relation was found between the assertiveness grades and the burnout levels of nurses. According to the results of the study, appropriate suggestions wene proposed. 81