Hemşirelerin liderlik özelliklerinin ve atılganlık düzeylerinin incelenmesi
A study of assertiveness levels and leadership characteristics of nurses
  1. Tez No: 779035
  2. Yazar: AYBÜKE ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZİKE DURUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Başlık: Hemşirelerin Atılganlık Düzeyleri ve Liderlik Özelliklerinin İncelenmesi Amaç: Araştırma, hemşirelerin atılganlık düzeyleri ve liderlik özelliklerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Araştırma tanımlayıcı ve kesitsel nitelikte bir araştırmadır. Araştırma Eskişehir ilinde üç hastanede yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini araştırmaya katılmayı kabul eden 367 hemşire oluşturmuştur. Veriler Ocak 2021- Mayıs 2022 tarihleri arasında Kişisel Bilgi Formu, Liderlik Yönelimleri Ölçeği ve Kendini Belirleme (Güvengenlik) Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Veriler parametrik testler ile analiz edilmiştir. Bulgular: Araştırmaya katılan hemşirelerin %86,9'unun kadın, %36,0'ının 42 yaş ve üstünde, %72,4'ünün lisans mezunu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Title: A Study of Assertiveness Levels and Leadership Characteristics of Nurses Objective: The present study intended to examine the assertiveness levels and leadership characteristics of nurses. Method: The research is a descriptive and cross-sectional study. The research was conducted in three hospitals in Eskişehir province. The sample of the study consisted of 367 nurses who agreed to participate in the study. The data were collected between January 2021 and May 2022 using Personal Information Form, Leadership Orientations Scale and Self-Determination (Confidence) Scale. The data were analyzed using parametric tests. Findings: 86.9% of the nurses participating in the study were female, 36.0% were 42 years of age or older, and 72.4% were undergraduate graduates.