Green marketing and consumer purchase intention: A study from the Pakistani consumer market
Yeşil pazarlama ve tüketici satın alma niyeti: Pakistan tüketici pazarından bir çalışma
  1. Tez No: 779837
  2. Yazar: MUHAMMAD SHOAIB
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EVRİM İLDEM DEVELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Yirmi birinci yüzyılda çevresel kaygılar yaşamsal öneme sahiptir ve yeşil ürünlerin başarısı insanlığın ve gezegenin sürdürülebilirliği için çok önemlidir. Tüketicilerin hem çevre bilinci hem de çevre dostu ürünlere olan ilgisi gün geçtikçe artmaktadır. Bu çalışma özellikle yeşil ürün tüketimi ve çalışmaya katılım sağlayan Pakistan'lı tüketicilerin satın alma niyetini anlamaya çalışmak içindir. Bu çalışmada, tanımlayıcı bir araştırma yaklaşımı kullanılmıştır. Tüketicinin yeşil ürünleri satın alırken veya tüketirken niyetleri hakkında daha fazla bilgi edinmek amacıyla anket soruları kulllanışmıştır. Tüketicilerin yeşil ürünlere yönelik niyetleri öncelikle yeşil farkındalık, yeşil algısının değeri, algılanan güven, çevreye karşı sorumluluk ve tüm durumların beraberinde getirdiği risklerden kaynaklanmaktadır. Toplanan sonuçlar, farkındalığın artmasının tüketicilerin yeşil satın alımlarına yönelik niyetinin arttığını göstermiştir. Çalışmada Yeşil Algılanan Değere yönelik bir güven olduğu görülmektedir. Buna ek olarak, çalışma yeşil algılanan güven ile yeşil algılanan amaca yönelik çevresel sorumluluk arasında pozitif bir ilişki olduğunu gösterirken, algılanan yeşil riskin tüketicilerin satın alma niyetini olumsuz yönde etkilediği görülmüştür. Bu çalışma, yeşil ürün üretmek isteyen işletmelere ve aynı zamanda yeşil tüketicileri hedefleyen pazarlamacılara bir bakış açısı verebilir.
Özet (Çeviri)
In the twenty-first century, environmental concerns are of vital importance and the success of green products is crucial for the sustainability of humankind and the planet. However, both environmental consciousness and customer interest in environmentally friendly products are growing. The human race today sustains more artificial products rather than natural ones. This paper is particularly for green products consumptions and the consumer's intention to purchase for the population of Pakistan according to the sampling. This study employs a descriptive-analytical research approach and utilizes survey questionnaires that were taken in for further results to know more about consumer's intentions when buying or consuming green products. The consumers' intentions for green products are primarily established due to green awareness, the value of green perception, the trust they perceive, their responsibility towards the environment, and the risks that come with all the situations. The outcomes gathered showed us that more the awareness the more consumers' intention toward green purchases. Moreover, there is also trust and ambition toward the green perceived value. In addition, the study also shows us a positive relation between green perceived trust and environmental responsibility towards green perceived intention while the perceived green risk negatively impacts the consumers' purchase intention. This study can provide good insight for marketers targeting green consumers together with the necessity for companies to offer a variety of green products.