Donör azot atomlu yeni 2-sübstitüe 1,2,3-triazol N-oksit ligandlar ve Ni(II) kompleksleri: Sentez, karakterizasyon ve DNA etkileşimleri
Novel 2-substitue 1,2,3-triazol N-oxide ligands with nitrogen donor atoms and Ni(II) complexes: Synthesis, characterization and DNA interactions
- Tez No: 405104
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN GÜP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmada 2,2-dipiridilketon'un isonitrosofenilhidrazin ve 4-metilisonitrosofenilhidrazin ile reaksiyonundan iki yeni triazol ligandı, 2-(di(piridin-2-il)metil)-4-fenil-2H-1,2,3-triazol 1-oksit (L1) ve 2-(di(piridin-2-il)metil)-4-(p-tolil)-2H-1,2,3-triazol 1-oksit (L2), ve bunların Ni(II) kompleksleri sentezlenmiştir. Sentezlenen ligand ve komplekslerin kristal yapıları X-ray diffraksiyon yöntemiyle karakterize edilerek 1H-NMR, 13C-NMR, FT-IR ve elementel analiz yöntemleriyle desteklenmiştir. N,N,N koordinasyon bölgelerine sahip 2-sübstitüe 1,2,3-triazol-N-oksit ligandlarının sentezi için basit ve yeni bir metot ilk kez bu tez kapsamında geliştirilmiştir. Karakterize edilen ligand ve komplekslerin DNA kesme ve bağlanma aktiviteleri incelenmiştir. Bileşiklerin CT-DNA ile bağlanma etkileşimleri UV-absorbsiyon ve viskozimetri ölçümleriyle belirlenmiştir. Bağlanma sonuçları, her iki ligandın ve komplekslerin DNA'ya minör oyuktan bağlandığını göstermektedir. Bileşikler arasında en yüksek bağlanma aktivitesini 6,00 x 103 M-1 bağlanma sabitiyle L1 ligandı göstermiştir. Bileşiklerin pBR322 plazmid DNA ile kesme aktiviteleri yatay jel elektroforez yöntemiyle oksidatif ve hidrolitik olarak gerçekleştirilmiştir. Ayrıca kesme reaksiyonlarına inkübayon süresi ve konsantrasyonun etkisi incelenmiştir. Genel olarak kesme aktivitelerinin konsantrasyona ve inkübasyon sürelerine bağlı olduğu belirlenmiştir. Hidrojen peroksit varlığında L1 ligandının düşük konsantrasyonlarda bile en iyi kesme aktivitesi gösterdiği gözlemlenmiştir. Bileşiklerin hidrojen peroksit yokluğunda da etkili kesme aktiviteleri gösterdikleri belirlenmiştir. Mekanizma çalışmaları ise hidroksil ve singlet oksijen radikallerinin kesme reaksiyonlarında sorumlu türler olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, two novel triazole ligands from the reaction of 2,2'-dipyridyl ketone with isonitrosophenylhydrazine and 4-methylisonitrosophenylhydrazine, 2-(di(pyridin-2-yl)methyl)-4-phenyl-2H-1,2,3-triazole 1-oxide (L1) and 2-(di(pyridin-2-yl)methyl)-4-(p-tolyl)-2H-1,2,3-triazole 1-oxide (L2), and their Ni(II) complexes have been synthesized. Crystal structures of synthesized ligands and complexes have been defined by using crystal X-ray diffraction analysis corresponding to the proposed formulas of the compounds which are also supported by elemental analysis, FTIR, 1H NMR and 13C NMR. A new and simple method to prepare 2-substitued-1,2,3-triazole-N-oxide ligands with potential N,N,N coordination sites has been designed for the first time within this thesis. The DNA binding and cleavage activities of the characterized 1,2,3-triazole ligands and their nickel(II) complexes have also been studied. The binding interactions with calf thymus DNA have been determined by UV absorption spectroscopy and viscosity measurements. Binding results suggest that both ligands and complexes bind to DNA through minor groove. The L1 ligand with 6,00 x 103 M-1 binding constant. exhibits highest binding affinity among all compounds. Oxidative and hydrolitic cleavege activities of the compounds with pBR322 plasmid DNA have been carried out by using horizontal gel electrophoresis. The effects of complex concentration and incubation time on the DNA cleavage reaction have been also studied. It's been determined that cleavage activities, in general, depend on the concentration of the compounds and incubation time both in the presence and absence of H2O2. In presence of hydrogen peroxide it is observed that L1 ligand shows the highest cleavage activity even in low concentration. It has been noted that compounds show effective cleavage activities in absence of hydrogen peroxide as well. Mechanism studies exhibit that hydroxyl and singlet oxygen radicals are the responsible species for oxidative cleavage reactions.