Yitriyum tabanlı yüksek sıcaklık süperiletkenlerinin üretimi ve fiziksel özelliklerinin araştırılması
Investigation of yttrium based high temperature superconductors production and physical characteristics
  1. Tez No: 405105
  2. Yazar: NAİM UTKU OTÇU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Tez çalışmasında, yitriyum tabanlı YCaxBa4-xCu5O11+x (x=0; 0,5; 1; 1,5; 2) süperiletken bileşikler, sol-jel metodu kullanılarak üretilmiştir. Bileşiklere 900oC, 910oC, 920oC, 930oC' de 72 saat ısıl işlem uygulanmış ve en uygun sinterleme sıcaklığı belirlenmiştir. YBa4Cu5O11+x ana bileşiğine Ca katkılaması sonucunda bileşiğin süperiletkenliğe geçiş sıcaklığının (Tc) azaldığı bulunmuştur. Ayrıca Ca katkılı bileşiklerin, katkısız bileşiklere göre (930oC), daha düşük sıcaklık değerinde (920oC) tanelerinde ısıl işleme bağlı bozulmaların başladığı ve süperiletkenlik özelliklerinin bozulduğu bulunmuştur. X-ışınları kırınım deseni çalışmalarından, Ca katkısı artışla beraber, bileşiklerin a ve b katkısı artarken, c örgü parametrelerinin azaldığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In the study, yttrium based YCaxBa4-xCu5O11+x (x=0; 0,5; 1; 1,5; 2) superconducting compounds are produced using sol-gel method. 900oC to compounds,910oC, 920oC, 930oC' from heat treated for 72 hours and determined the optimal sintering temperature. YBa4Cu5O11+x parent compound of the compound Ca doped result superconductivity transition temperature (Tc) was found to decrease. In addition, Ca doped compounds, according to the pure compound (930oC), lower heat value (920oC) one at the start of the heat treatment depends on the degradation and deterioration of the superconducting properties were found. X-ray diffraction pattern of the study, with the contribution of C increased, contributing to increased compounds a and b, c has been a decrease in the lattice parameters.